جینگسرا
۱ام آذر ۱۳۹۶ جغرافی

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موزه دولتی آرمیتاژ در زمینه های باستان شناسی، تاریخ، مرمت، مطالعه فرهنگی و هنر همکاری می کنند.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این همکاری به موجب یادداشت تفاهم همکاری علمی پژوهشی بین این دو نهاد با هدف انجام کارآمدترین همکاری های بشردوستانه و علمی در زمینه های باستان شناسی، تاریخ، مرمت میراث فرهنگی، مطالعه کتیبه های بناهای تاریخی، زبان ها، هنرها، آموزش هیأت علمی و تبادل تجربیات با توجه به تحقیقات پربار در طول سالیان بسیار از سوی طرف ها صورت می گیرد.


بر اساس این تفاهم نامه که در سنت پترزبورگ به امضای سید محمد بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و “میکائیل پیوتروفسکی”، مدیرکل موزه دولتی ارمیتاژ روسیه رسید، انجام پژوهش های باستان شناسی مشترک در امکاناتِ واقع در هر دو کشور و در کشور سوم مطابق تصمیم طرف ها، توسعه طرح های مشترک برای مرمت میراث فرهنگی با لزوم به انعقاد الحاقیه هایی در مورد نحوه اجرا و منابع مالی آنها، تبادل اطلاعات علمی به دست آمده در تحقیقات و… از موارد این همکاری به شمار می آید.


همچنین این همکاری در زمینه های آماده سازی انتشارات علمی مشترک درباره برنامه های علمی تصمیم گیری شده، مشارکت کارکنان پژوهشگاه و آرمیتاژ در انجام موارد برنامه ریزی شده، انجام آموزش و سفرهای کاری، برنامه های تحقیقاتی جداگانه، برگزاری کارگاه برای آموزش پژوهشگران جوان، تبادل ادبیات جدیدی میان کتابخانه های علمی پژوهشگاه و آرمیتاژ و… انجام می گیرد.


بر اساس حقوق و تعهدات ذکر شده در این تفاهم نامه، انجام پژوهش های علمی باستان شناسی در رابطه با موضوعات تصمیم گرفته شده توسط طرفین به طور مشترک، برگزاری هم اندیشی ها و فراهمایی ها و دعوت از کارکنان پژوهشگاه برای شرکت در آنها، مشارکت در هم اندیشی ها و فراهمایی هایی که توسط پژوهشگاه برگزار می شود و نیز انتشار مشترک آثار، دعوت از پژوهشگران پژوهشگاه برای ارائه مشاوره علمی در موضوعات و برنامه های علمی تدوین شده توسط آرمیتاژو… از مواردی است که موزه آرمیتاژ باید انجام دهد.


بر اساس این یادداشت تفاهم، پژوهشگاه نیز موظف است مواردی مانند کمک به کارکنان آرمیتاژ در سازماندهی و انجام پژوهش های باستان شناسی (تأمین اقامت در پایگاه های باستان شناسی پژوهشگاه و غیره)، دعوت از پژوهشگران آرمیتاژ برای شرکت در هم اندیشی ها، فراهمایی ها و انتشار آثار علمی مشترک،شرکت در هم اندیشی ها و فراهمایی های برگزار شده توسط ارمیتاژ، دعوت از پژوهشگران آرمیتاژ برای مشاوره علمی در زمینه برنامه های علمی و مرمت تدوین شده توسط پژوهشگاه و… را انجام دهد.

« جینگسرا » این نوشته را از «
ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

جاباما

۱ام آذر ۱۳۹۶ جغرافی

خبرگزاری ایسنا: رئیس حزب اتحادطلب دموکراتیک ایرلند شمالی می‌گوید، بلفاست اتحادیه اروپا را با همان شرایطی که مابقی بریتانیا داشته است ترک خواهد کرد. در واقع این مقام پیشنهاد اتحادیه اروپا برای حفظ برخی از قوانین این نهاد را رد کرد.

بروکسل می‌گوید تا زمانی که لندن جزئیات بیشتری ارائه نکند که چگونه تدابیر مرزی سخت‌تری میان ایرلند و ایرلند شمالی ایجاد نمی‌شود، وارد فاز دوم مذاکرات بریگزیت نمی‌شود.

میشل بارنیه، مذاکره‌کننده اصلی اتحادیه اروپا در بریگزیت دوشنبه از دولت بریتانیا خواست تا دقیقا مشخص کند که کدام قوانین اتحادیه اروپا برای ایرلند شمالی حفظ خواهد شد تا همبستگی قانونی میان این منطقه و جمهوری ایرلند تضمین شود و لزومی هم به سخت‌ کردن تدابیر مرزی نباشد.

اما رئیس حزب اتحادطلب دموکراتیک ایرلند شمالی بار دیگر دوشنبه مخالفت خودش را با این پیشنهاد اعلام کرد و گفت، در راه مبادله تجاری با مابقی بریتانیا مانع ایجاد نمی‌کند که بتواند تجارت آسانی با ایرلند داشته باشد.

او پیش از دیدار امروز (سه‌شنبه) با ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا افزود: ایرلند شمالی با همان شرایطی که مابقی بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج می‌شود، از آن بیرون می‌رود. ما از ایجاد مرزی در دریای ایرلند حمایت نمی‌کنیم و از تعهد نخست‌وزیر در این مورد استقبال می‌کنم.

۱ام آذر ۱۳۹۶ جغرافی

کرمان یکی از زیباترین استان‌های کشورمان است که غذاهای محلی بسیار خوشمزه و خاصی دارد. در این مقاله بهترین و خوشمزه‌ترین غذاهای محلی این استان را معرفی می‌کنیم.

استان کرمان قدمتی بسیار طولانی دارد. این استان فرهنگ خاصی را ارائه می‌دهد که احتمالا دانستن آن برای هر کسی جذاب خواهد بود. غذاها بخشی مهم از این فرهنگ را تشکیل می‌دهند. اگر به غذاهای سنتی استان کرمان علاقه‌مند هستید، در ادامه‌ی این مطلب ما را همراهی کنید.

آبگوشت بادمجان و کشک

آبگوشت بادمجان و کشک یکی از غذاهای سنتی کرمان به شمار می‌رود که طرفداران زیادی هم دارد. ترکیبات اصلی این غذا را کشک ساییده، گوشت قرمز، نخود، لوبیا سفید، سیب زمینی، پیاز، بادمجان، چغندر، خیار به همراه نمک، زردچوبه و فلفل تشکیل می‌دهد. به طور کلی مدت زمان تهیه‌ی آبگوشت بادمجان و کشک طولانی است، چرا که باید نخود و لوبیا را از شب قبل خیس کنید. شاید روند طبخ آن مشکل باشد، اما مطمئنا ارزشش را خواهد داشت. حتی اگر مشکل چاقی و چربی خون دارید، باز هم می‌توانید با استفاده از گوشت بدون چربی از تهیه و سرو این غذای خوشمزه لذت ببرید.

غذای کرمان

آبگوشت زیره

زیره گیاهی معطر است که هم در پزشکی و هم در آشپزی ایرانی کاربرد زیادی دارد. بهترین و مرغوب‌ترین زیره‌‌ی ایران در استان کرمان و به خصوص شهرستان بافت رشد می‌کند. از این رو در فرهنگ غذایی مردم این استان جایگاه والایی دارد. این گیاه که برای رفع سوءهاضمه مفید است، یکی از ترکیبات اصلی آبگوشت زیره به شمار می‌رود. این غذای محلی با آبگوشت‌های معمول ایرانی تفاوت بسیاری دارد، چرا که در آن هیچ‌گونه نخود، لوبیا و سیب زمینی به کار نمی‌رود. علاوه بر زیره، ترکیبات اصلی این آبگوشت خوشمزه را گوشت، پیاز، رب گوجه فرنگی به همراه نمک، فلفل و زردچوبه تشکیل می‌دهد. البته به یاد داشته باشید که مردم قدیم کرمان، از رب در این غذا استفاده نمی‌کردند و به‌جای آن از زردچوبه‌ی فراوان برای رنگ و طعم دادن به آبگوشت زیره بهره می‌بردند. همچنین می‌توانید از سیر برای خوشمزه‌تر کردن آن استفاده کنید. به‌هرحال اگر دوست دارید طعم یک آبگوشت اصیل ایرانی را بچشید، این غذا مناسب شما است.

غذای کرمان

آش گندم شیر

یکی دیگر از غذاهای محلی استان، آش گندم شیر است که طرفداران خاص خودش را دارد. به خصوص در ماه مبارک رمضان و بر سر سفره‌ی افطار می‌توان این آش مشاهده کرد. برای پخت این غذا به نخود، گوشت، ادویه‌جات، کشک ساییده، گندم شیر، رشته آش، پیاز، سیر و نعنا داغ نیاز دارید. در خانه هم می‌توانید گندم شیر تهیه کنید، کافی است گندم‌ها را آسیاب و به شکل بلغور درآورید و سپس با الک کردن آن را از آردش جدا کنید. در ادامه گندم‌ها را به همراه شیر، سیاه‌دانه، زنجبیل، فلفل، زردچوبه، زیره و نمک روی یک پارچه داخل قابلمه بریزید تا خشک شود. این نوع گندم خاصیت بسیار زیادی دارد و در چندین غذای محلی این استان استفاده می‌شود.

آش گندم شیر

اوماچ آش

اوماچ آش یا آش عوماج یکی از قدیمی‌ترین و خوشمزه‌ترین غذاهای محلی کرمان به شمار می‌رود که سرشار از مواد معدنی و مغذی است. این آش که امروزه کم‌تر مورد توجه افراد واقع شده، برای تقویت سیستم ایمنی بدن، درمان سرماخوردگی، آنفلونزا، کم خونی و  ضدعفونی کردن معده و روده مفید است.. ترکیبات اصلی این آش را چغندر، عدس، پیاز، آرد گندم، سیاه‌دانه، میتخم (تخم شوید) ، کسرک (زنیان) ، زیره، نعناع داغ، تلف (قره‌قروت)، اسفناج، جعفری، گشنیز، نمک و زردچوبه تشکیل می‌دهند. اگر دنبال آشی متفاوت برای رنگین کردن سفره‌تان هستید، اوماچ آش پیشنهاد ما به شما است.

اوماچ آش

خورشت بز قورمه

بز قورمه با این اسم عجیب، یکی از غذاهای خوشمزه‌ی استان کرمان محسوب می‌شود که به دلیل وجود گوشت بزغاله در ترکیب مواد اولیه‌اش آن را به این اسم نامیده‌اند. این غذای لذیذ از موادی همچون نخود، پیاز، سیر، گوشت بز بدون استخوان، کشک، زعفران، نعناع داغ، نمک، فلفل و زردچوبه تهیه می‌شود. به دلیل این که باید از شب قبل حبوبات را خیس کنید، مدت پخت آن طولانی است. مردم کرمان این غذای سنتی را هم با برنج و هم با نان سرو می‌کنند. اگر به دنبال خورشت سنتی بسیار متفاوت و خوشمزه‌ای هستید، بز قورمه را امتحان کنید که به عقیده‌ی بسیاری طعمی فوق‌العاده دارد.

بز قورمه

خورش آلوچه

خورشت آلوچه بومی شهر کرمان است که با ترکیباتی همچون گوشت، لوبیا چیتی، رب گوجه فرنگی، سبزی خشک (جعفری و گشنیز)، پیاز، آلوچه ، آبلیمو، و ادویه‌جات تهیه می‌شود. طرز تهیه‌ی این خورشت بسیار ساده است و طعمی عالی را برای کسانی که غذاهای ترش دوست دارند ارائه می‌دهد.

آلوچه

خورش به آلو

خورشت به آلو بومی شهر کرمان است و از آنجایی که در طبخ آن از آلو استفاده می‌شود، مصرف آن در طول ماه رمضان برای روزه‌دارانی که مبتلا به تنبلی روده و یبوست هستند، بسیار مفید است. برای تهیه‌ی این خورشت سنتی به موادی چون گوشت ماهیچه یا مغز ران، پیاز داغ، روغن مایع، شکر، آب لیمو (ترجیحا آب لیموی تازه)، زعفران، نمک، فلفل، زردچوبه و البته آلو بخارا و به نیاز دارید. پخت این غذا ساده و  به زمان زیادی نیاز ندارد.

خورشت آلو به

زیره پلو

یکی از پلوهای اصیل و سنتی کرمان زیره پلو است که طرفداران خاصی دارد، چرا که هرکسی به زیره علاقه ندارد. با این وجود احتمالا از میل کردن این غذا لذت زیادی خواهید برد، زیرا طعم و عطری فوق‌العاده دارد. مواد اصلی آن را برنج، زیره سیاه، روغن و نمک تشکیل می‌دهند.  طرز تهیه‌ی زیره پلوی کرمانی مانند هر پلوی دیگری بسیار ساده است. پس از پخت می‌توانید آن را به همراه مرغ یا گوشت سرو کنید. همچنین اگر دوست داشتید می‌توانید هنگام پخت، لای برنج را مرغ یا گوشت پخته شده بگذارید و مقداری آبگوشت روی آن بریزید تا پلویی بسیار خوشمزه داشته باشید.

زیره پلو

کشک کدو

کدو سبز سرشار ویتامین c و لوتئین است که هر دو برای چشم مفید هستند، به علاوه در طب قدیم خواص سرد و خنک‌کنندگی برای آن ذکر شده است. همچنین کدو و تخم آن برای پیشگیری از سرطان ریه اثری قوی دارند. با این همه فایده، دلیلی برای استفاده نکردن از این ماده‌ی مغذی باقی نمی‌ماند. کشک کدو یکی از دیگر غذاهای سنتی و اصیل کرمانی است که کالری کمی دارد و برای برنامه‌های رژیمی مناسب است. ترکیبات اصلی این خوراکی لذیذ شامل کشک، کدو سبز، پیاز داغ، سیر داغ، نعنا داغ، فیله گوجه فرنگی، پودر مغز گردو، نمک، فلفل، زردچوبه و روغن می‌شوند.

کشک کدو

لپه پلو با زیره

لپه پلو با زیره به دلیل استفاده از گوشت و زیره در آن، طعم و عطری فوق‌العاده دارد که تجربه‌ی مزه‌ی آن تا مدت‌ها از خاطرتان نخواهد رفت. بانوانی که به دنبال پلویی متفاوت با طعمی جدید هستند، بد نیست برای یک بار هم که شده لپه پلو با زیره را امتحان کنند. برنج، گوشت چرخ کرده، لپه، زیره، پیاز، رب گوجه‌فرنگی، نمک، فلفل و زردچوبه ترکیبات اصلی این غذای محلی را تشکیل می‌دهند. به یاد داشته باشید اگر نمی‌خواهید پلو طعم زیاد زیره به خود بگیرد، از زیره‌ی پودر نشده استفاده کنید، چرا که عطر پودر آن قوی‌تر است.

لپه پلو

مجور کدو

مجور کدو یکی از بهترین و اصیل‌ترین غذاهای محلی کرمان است که دستور پخت بسیار آسانی هم دارد. فکر این که بتوان با کدو، پنیر سفید، تخم مرغ، آرد گندم، روغن مایع، شوید خرد شده، نمک و فلفل غذایی بسیار خوشمزه و آسان تهیه کرد، احتمالا اغلب شما به خصوص دانشجویان عزیز را به وسوسه می‌اندازد. این خوراکی لذیذ که در حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پخت آن زمان می‌برد، گزینه‌ی خوبی برای روزهای پرکار است.

مجور کدو

۱ام آذر ۱۳۹۶ جغرافی

مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: در صورت نهایی شدن پیش نویس سند احیای تالاب بختگان، حدود ۱۰ میلیون دلار از سوی صندوق سازگاری به این پروژه تعلق می گیرد.

صندوق سازگاری با تغییر اقلیم از نهادهای سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۰۱ برای تأمین مالی پروژه ها و برنامه های سازگاری کشورهای در حال توسعه عضو پروتکل کیوتو که به طور ویژه نسبت به اثرات ناشی از تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر هستند، تاسیس شد و به گفته ابوالفضل آبشت، موضوع پروژه هایی که تعریف می کند، سازگاری با تغییر اقلیم است. که بر اساس آن با ارائه سند یک پروژه تا سقف ۱۰ میلیون دلار کار مشترک انجام می دهد.


از ابتدای سالجاری تهیه سند پروژه سازگاری با تغییر اقلیم در بختگان را آغاز و پروپوزال مقدماتی را تهیه کردیم؛ سند برای نمایندگان دفتر منطقه ای و وزارت امور خارجه فرستاده شد، و در نهایت به یک چارچوب کلی رسیدیم.


آبشت گفت: درابتدای کار برای این که نهادهای دیگری هم درگیر پروژه شوند به این سمت رفتیم که علاوه بر سازمان محیط زیست زیست، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی نیز درگیر ماجرا شوند. بنابراین پروژه بختگان پروژه ای مشترک میان این سه نهاد و بین بخشی شد.


در واقع با هدف احیای تالاب بختگان می توانیم جامعه محلی اطراف این تالاب را با تغییرات اقلیم سازگار کنیم، یعنی هر قدر بتوانیم محیط زیست را پایدارتر مدیریت کنیم، می توانیم امیدوار باشیم که تغییرات اقلیمی کمترین اثر را روی جوامع محلی داشته باشد.


بخش دیگر، سازگار کردن جوامع محلی و توانمندسازی آنها در مقابل تغییر اقلیم است تا توان لازم را برای ادامه معیشت و حیات در صورت تغییر اقلیم داشته باشند و کمترین آسیب را بپذیرند.


مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: بر این اساس اکنون این پروژه با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی و تسهیلگری دفتر عمران ملل متحد( UNDP ) در حال پیشرفت است.


در این راستا پروپوزالی که تهیه شده بود، در جلسات مشورتی ارائه شد. و بر اساس آن یک کمیته فنی در سطح ملی شکل گرفت. که نمایندگان این دستگاه ها در آن کمیته حضور دارند؛ این نمایندگان برنامه ها و اهدافشان را مطرح کردند و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که یک مشاور ارشد بین المللی به کار گیریم که از کشور نیوزیلند انتخاب شد، همچنین یک مشاور ملی انتخاب شد. که در سطح ملی بتواند اطلاعات را جمع آوری و در اختیار مشاور ارشد قرار دهد. تا بتواند پروپوزال اصلی را تهیه کند.


همچنین یک مشاور هم از سمن های محلی در استان فارس انتخاب کردیم که بتواند در سطح محلی همزمان هم تسهیلگری کند و هم زمینه نشست هایی را فراهم کند که این مشاور بین المللی و ملی از منطقه خواهند داشت.


آبشت تاکید کرد: قرار است تمام جوانب در حوضه آبریز دریاچه بختگان در این پروژه دیده شود، از این رو باید سازگاری جوامع محلی در صورت تاثیرات تغییر اقلیم اتفاق بیفتد برای همین باید صدا و نیازهای جوامع محلی را به خوبی بشنویم و درک کنیم و باید در پروپوزالی هم که می خواهیم تهیه کنیم، این اولویت ها و مشکلات جامعه محلی پررنگ تر دیده شود.


اکنون مشاور ارشد بین المللی به ایران سفر کرده و تاکنون نیز چندین جلسه برگزار شده است؛ او از منطقه بازدید کرده و با جامعه محلی از نزدیک آشنا شده و قرار است فردا (۳۰ آبان) جلسه نهایی با حضور مشاور ارشد بین المللی به همراه اعضای کمیته در تهران برگزار شود تا پیش نویس اولیه آن پروپوزال تهیه شود.


چون تمام اطلاعات جمع آوری شده و در جلسه فردا مطرح می شود انتظار داریم پیش نویس اولیه تهیه، نهایی و از طریق UNDP به صندوق سازگاری ارسال شود تا امیدوار باشیم بتواند اعتباری حول و حوش ۱۰ میلیون دلار را برای کشور بیاورد. که در این راستا سه نهاد سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی با محوریت UNDP درگیر این پروژه خواهند بود.


البته فقط موضوع احیای تالاب بختگان نیست بلکه مسائل مختلفی مانند کشاوزی پایدار، کاهش فشار بر منابع آب، مدیریت منابع آبی، مدیریت حوضه آبخیز و مدیریت تنوع زیستی در این پروژه مد نظر است. که هر کدام از آنها اگر به شکل صحیح مدیریت شوند خروجی آن افزایش تاب آوری جامعه محلی خواهد بود تا بتواند با تغییر اقلیمی که اتفاق می افتد به نحو مطلوبی خودش را سازگار کند.


وضعیت کنونی بختگان خوب نیست


وی درباره وضعیت کنونی تالاب بختگان گفت: اکنون وضعیت تالاب بختگان مناسب نیست. البته ابتدای سال که بارندگی داشتیم وضعیت خوب بود حتی زادآوری فلامینگوها را داشتیم و بخشی هم جامعه محلی کمک کردند. تا جوجه فلامینگوها به مرحله رشدی برسند که بتوانند مهاجرت خودشان را داشته باشند. اما در حال حاضر بختگان وضعیت خوبی ندارد.


تالاب بختگان


تالاب یا دریاچه بختگان، از دریاچه های ایران در استان فارس است که اکنون خشک شده است. این دریاچه زیستگاه زمستانه پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب چلیک، مرغابی و غاز بودد که از روسیه و دشت های سیبری به ایران مهاجرت می کردند و تمام آنها در حفظ بوم ساختار و محیط زیست نقش بسیار ارزنده ای داشتد.


دریاچه بختگان، باعث افزایش رطوبت هوا می شد و به علت بلند بودن ارتفاع کوه های پیرامون نی ریز، رطوبت حاصله در هوای همان منطقه باقی مانده و باعث ثمردهی درختان انجیر، بادام، رز و زیتون در کوه ها می شد. که می توان به نوعی آن را آبیاری مصنوعی کوه ها نامید.

« جینگسرا » این نوشته را از «
ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

۳۰ام آبان ۱۳۹۶ جغرافی

سوچی، یکی از پربازدیدترین شهرهای روسیه، رستوران‌های متعددی دارد. در رستوران‌های ارزان سوچی می‌توانید غذاهایی لذیذ و مقرون‌به‌صرفه نوش جان کنید.

مقاله‌های مرتبط:

آشپزی قفقازی و روسی به خصوص آشپزی سنتی آن، طرفداران فراوانی دارد و نسبت به آن اهمیت زیادی داده می‌شود. روسیه میزبان جام جهانی است و به زودی میزبان تعداد زیادی از گردشگران از سراسر دنیا خواهد بود. اگر قصد سفر به سوچی دارید، بد نیست که پیش از سفر در مورد رستوران‌های این شهر اطلاعات داشته باشید تا بتوانید یک یا چند وعده را در رستوران غذا بخورید و آشپزی محلی را امتحان کنید.

قبلا در مقاله‌ای، بهترین و لوکس‌ترین رستوران‌های شهر را معرفی کردیم. در این مقاله با تعدادی از رستوران‌های ارزان سوچی آشنا می‌شویم.

رستوران فست فود مک دونالدز (McDonald’s)

یکی از فست فودهای شهر، مک دونالدز است که در مرکز شهر سوچی فعال است. درست مثل سایر شعبه‌ها در سراسر دنیا، برگرها، چیزبرگرها، ناگت، سیب‌ زمینی سرخ کرده، بستنی و میلک‌شیک‌های آن مشهور است. وعده‌های مخصوص بچه‌ها با عنوان Happy Meals همراه با اسباب‌بازی سرو می‌شوند. یکی از غذاهای این رستوران Beef a la Russe است که با نان چاودار و خیارشور، سیب زمین تجینگسرای سرو می‌شود. ناگت مرغ با سس‌های مخصوص ترش و شیرین از دیگر غذاهای منوی رستوران است.

رستوران فست فود  Subway

رستوران های ارزان سوچی

در رستوران فست فود سابوی می‌توانید بهترین ساندویچ‌ها با فیلینگ‌های مختلف را نوش جان کنید. از ویژگی‌های این رستوران این است که می‌توانید بین نان باگت و نان‌های تخت، گوشت و ژامبون، پیاز و انواع سس خودتان هر کدام را که دوست دارید انتخاب کنید. در منوی این رستوران، هر روز یک غذای ویژه وجود دارد که با قیمت‌های بسیار مناسبی عرضه می‌شود. تنوع نوشیدنی‌های این رستوران هم بسیار جالب توجه است.

رستوران KFC

رستوران فست‌فود KFC، برای کسانی که دوست دارند غذاهای فست‌فودی با گوشت مرغ بخورند، ایده‌آل است. غذاهای منوی این رستوران مثل بسیاری از رستوران‌های فست فود شامل ران مرغ سوخاری، انواع ناگت، بال سرخ شده و سایر غذاهای مشابه است و کیفیت خوبی دارد. در منوی رستوران سیب زمینی سرخ کرده و مرغ بریان و کبابی هم وجود دارد که بسیار طرفدار دارند.

رستوران مستر برگر (Mr. Burger)

فست فود زنجیره‌ای آمریکایی مستر برگر، یکی دیگر از رستوران‌های فست فود و ارزان‌قیمت سوچی است. این رستوران به خاطر غذاهای باکیفیت، سرویس‌دهی سریع و قیمت مناسب نه فقط بین اهالی بلکه بین گردشگران هم بسیار محبوب است. در این رستوران می‌توانید با قیمت مناسب، غذاهایی لذیذ و باکیفیت نوش جان کنید.

رستوران‌ فست‌فود Burgershop Grill & Coffee

رستوران های ارزان سوچی

این رستوران فست فود جدید، در شهر بازی لونا پارک قرار دارد. در منوی این رستوران، ساندویچ‌ها، دسرها و برگرهای متنوعی وجود دارد. انواع کتلت و دورچین‌های سبزیجات، در منوی این فست فود دیده می‌شود. اگر در سوچی می‌خواهید غذای سریع و ارزان و باکیفیت بخورید، این رستوران را انتخاب کنید.

بهترین پیتزافروشی‌های سوچی

پیتزا و انواع اسنک از غذاهای محبوب بین مردم به خصوص بچه‌ها است. اگر در سوچی هوس کردید که پیتزا بخورید، می‌توانید یکی از این رستوران‌ها را انتخاب کنید.

رستوران La Strada، در مرکز منطقه‌ی  Hosta village قرار دارد و بهترین پیتزاهای محلی ایتالیا را سرو می‌کند. یکی از پیتزاهای منوی رستوران، Bianca است که با سس سفید، قارچ و فیله‌ی مرغ تهیه می‌شود و مورد توجه دوستداران غذای فست فودی قرار دارد. موسیقی ملایم ایتالیایی، دکوراسیون داخلی زیبا و کارکنان این رستوران، حال و هوای رستوران‌های ایتالیایی را برای مهمانان زنده می‌کنند. برای این که ایتالیا را در قلب سوچی تجربه کنید، به این رستوران سر بزنید.

اگر می‌خواهید پیتزا را در محیطی ساده و دنج نوش جان کنید، به مرکز خرید و سرگرمی Moremoll سر بزنید. اینجا در پیتزافروشی American Hot Pizza، می‌توانید انواع پیتزا را با عطرها و طعم‌های متفاوت نوش جان کنید. این رستوران، غذاهای مکزیکی هم سرو می‌کند و در منوی آن سیب زمینی سرخ کرده و نوشیدنی‌های متنوعی پیدا می‌شود. طرفداران پیتزاهای کلاسیک در کافه DelMar و Pizza Mondo می‌توانند بهترین پیتزاهای لذیذ را نوش جان کنند.

رستوران باران راپان (Baran Rapan)

می‌توانید غذاهای سنتی قفقازی و روسی را در این رستوران مدرن و دنج امتحان کنید که در مرکز شهر سوچی قرار دارد. منوی این رستوران شامل تنوع وسیعی از غذاهای سنتی و محلی است. به دلیل موقعیت جغرافیایی شهر سوچی، غذهای ویژه‌ی این رستوران بیشتر شامل انواع ماهی و غذاهای دریایی است. البته غذاهای بین‌المللی هم در این رستوران پیدا می‌شود که با مواد تازه و محلی آماده می‌شوند؛ موادی که از فروشندگان محلی به طور روزانه تهیه می‌شوند و کیفیت عالی دارند.

رستوران سانتورینی سوچی (Santorini Sochi)

این رستوران، یک رستوران یونانی در مرکز شهر سوچی است و به معنای واقعی کلمه، یک جواهر کشف نشده است. سانتورینی سوچی، نان‌های پیتای تازه سرو می‌کند. غذاهای تهیه شده با مرغ و سالادهای سنتی یونانی در کنار یک منوی ایتالیایی از انواع پیتزا، از غذاهایی است که در این رستوران می‌توانید نوش جان کنید. انواع نوشیدنی‌های یونانی هم در رستوران پیدا می‌شود و نکته‌ی جالب این است که قیمت رستوران در مقایسه با کیفیت و خدماتی که ارائه می‌کند، بسیار ارزان است. اگر دنبال غذای ارزان هستید، به هیچ وجه این رستوران را از دست ندهید.

رستوران Khinkalnaya

رستوران های ارزان سوچی

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باید به این رستوران تیپیکال جنوب روسیه سر بزنید، یکی از غذاهای سنتی آن است که طرفداران فراوانی دارد. این غذا که خینکالی نام دارد، دامپلینگ گرجستانی است که با گوشت و سبزیجات پر می‌شود. در این رستوران هر پرس غذا شامل پنج خینکالی است که بسیار لذیذ و البته سیرکننده است. علاوه بر این، قیمت بسیار مناسبی دارد. آبمیوه‌های طبیعی و انواع نوشیدنی‌های محلی هم در این رستوران عرضه می‌شود.

رستوران Evelina

یکی از بهترین انتخاب‌ها برای دورهمی‌های دوستانه در شب‌های بلند، سر زدن به همین رستوران است. سیب زمینی تجینگسرای با طعم سیر و سبزیجات معطر محلی، خیینکالی تهیه شده با گوشت تازه و بهترین استیک‌ها در منوی این رستوران وجود دارد. یک نانوایی سنتی قفقازی هم در این رستوران وجود دارد که نان لواش داغ و تازه را برای مهمانان تهیه می‌کند.

رستوران Staryi Bazar

رستوران های ارزان سوچی

این رستوران، غذاهای سنتی روسی سرو می‌کند و بیست سال پیش ساخته شده و آغاز به کار کرده است. محل فعلی این رستوران قبلا بازار مواد غذایی بوده است. اسنک‌های محلی، سوپ برش، سیب زمینی و انواع غذاها با گوشت و ماهی در این رستوران سرو می‌شود. هر غذای سنتی روسی که تمایل به امتحان کردن آن داشته باشید، در این رستوران با کیفیت خوبی تهیه می‌شود. قیمت‌های این رستوران بسیار مقرون‌به‌صرفه است و صاحب رستوران با آغوش باز و صمیمانه شخصا به مهمانان خوش‌آمد می‌گوید.

۳۰ام آبان ۱۳۹۶ جغرافی

کارشناسان میراث فرهنگی اعلام کردند، که آسبادهای ایران هم اکنون در فهرست پیشنهادی ایران در آثار میراث جهانی یونسکو قرار دارند و قرار است. در آینده در فهرست جهانی قرار گیرند.

به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، آسباد که برخی آن را نخستین ساخته صنعتی بشری می دانند قدمتی به بلندای تاریخ دارد. در پهنه وسیعی از خراسان بزرگ تاریخی از شمال هرات تا جنوب سیستان با بهره گیری از بادهای ۱۲۰ روزه، درست در فصلی که مقارن با برداشت غلات است (اواخر اردیبهشت تا پایان شهریور) آسبادها به کار می افتند.


محمدعلی بزرگمهر کارشناس ارشد مرمت بناها و بافت های تاریخی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی، در رابطه با ویژگی و کارکرد آسبادهای شرق ایران گفت: آسبادها در گذشته در معیشت مردم اهمیت زیادی داشته اند. همچنین نمودی از ترکیب معماری سنتی با نیازهای زیست بوم و بهره گیری مناسب از انرژی های پاک به شمار می آیند.


با توجه به ویژگی های منحصربه فرد آسبادها و خصوصیات عملکردی و زیبایی شناسانه، بازشناسی معذفی و در نهایت ثبت آن ها در فهرست میراث جهانی اهمیت بسیار پیدا می کند.


در میان پهنه های شرق ایران که از فناوری آسباد بهره می برده اند خراسان جنوبی از اهمیت خاصی برخوردار است. با توجه به اینکه شدت بادهای ۱۲۰ روزه در مناطق مختلف یکسان نیست و از طرفی نیاز به نیروی باد برای تولید آرد از غلات تابع نیازهای جامعه هدف و یا تولید غلات در محل بوده است، تعدد و پراکندگی آسیادها در خراسان جنوبی بسیار است. در طبس مسینا به خاطر وجود دشتی حاصلخیز که خود تولید کننده غلات فراوانی بوده است تعدد آسبادها بالاست. به نحوی که برخی طبس مسینا را انبار غله قاینات نوشته اند.


اما در نهبندان که نقطه مهمی در مسیرهای تجاری در جاده ادویه و تجارت با هند قرار داشته نیز تعداد آسبادها زیاد است. چراکه گندم مورد نیاز کاروانیان عبوری را که از سیستان به آن جا حمل می شد. در آسبادهای نهبندان به آرد تبدیل می کردند. و در اختیار کاروانیان قرار می دادند. این درحالی است که منطقه درح نیز از مناطقی است که تعدد و تکثر آسبادها در آن ها مشهود است. در هر کدام از این مناطق وجود رشته های متعدد و به هم چسبیده از آسبادها و در روستاهای حواشی هر کدام از آن ها مانند علی آباد، محمدآباد و دستگرد در نزدیکی طبس مسینا و خونیک، خوانشرف، چهار فرسخ و رومه در نزدیکی نهبندان نیز آسبادها فراوان به چشم می خوردند.


او با اشاره به اینکه پراکندگی آسبادها در خراسان جنوبی تا روستای خور در ۸۵ کیلومتری شرق بیرجند نیز دیده می شود، تصریح کرد: درگذشته برای بهره گیری مطلوب از بادگاهی آسبادها در گودی زمین مانند چهار فرسخ و گاهی بر بالای بلندا مانند آسیابان می ساختند. در روستاهای کوهستانی شهرستان درمیان مانند گیت، آسیابان و… و حتی فلارگ در بخش مرکزی بیرجند برای آسبادها به صورت منفرد و بر بالای بلندی ساخته می شدند.


کارشناس ارشد مرمت بناها و بافت های تاریخی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی ادامه داد: با توجه به اینکه عملکرد آسبادها در گستره شرق ایران یکسان و از نظر ظاهری شبیه به هم است، اما بسته به موقعیت مکانی و شدت باد و حتی سنت های معماری بومی از لحاظ ظرایف معماری تفاوت هایی دیده می شود.


درحال حاضر آسبادهای ایرانی به شماره ۶۱۹۲ در فهرست پیشنهادی دولت جمهوری اسلامی ایران در آثار میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

« جینگسرا » این نوشته را از «
خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

جاباما

۳۰ام آبان ۱۳۹۶ جغرافی

خبرگزاری ایسنا: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تروریست‌ها نفس‌های آخر خود را در عراق و سوریه می‌کشند که این موضوع دستاورد بزرگی است.

 علی لاریجانی صبح امروز (سه شنبه، ۳۰ آبان ماه) پیش از عزیمت به کشور ترکیه برای حضور در دهمین مجمع عمومی مجالس آسیایی در فرودگاه مهرآباد تهران در جمع خبرنگاران گفت: برای شرکت در مجمع مجالس آسیایی به کشور ترکیه سفر خواهیم کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشورهای زیادی در مجمع مجالس آسیایی عضویت دارند، گفت: بیش از ۴۰ کشور در مجمع مجالس آسیایی عضویت دارند و بیش از ۱۰ نهاد و کشور نیز به عنوان ناظر در این اجلاس حضور خواهند یافت.

لاریجانی ادامه داد: با توجه به شأن آسیا و آینده این قاره در پیشرفت‌های اقتصادی، جایگاه مجالس آسیایی می‌تواند نقش مهمی در ایجاد همگرایی‌های اقتصادی بین اعضا و همچنین حل و فصل مشکلات این منطقه داشته باشد.

وی تصریح کرد: متأسفانه یکی از معضلاتی که در منطقه وجود دارد، همین مشکلات مربوط به ناامنی‌ها و حرکت‌های تروریستی است که سال‌ها مانند خوره به جان کشورهایی از آسیا افتاده است، در این اجلاس یکی از شعارهای مهم ایجاد امنیت و ثبات و صلح در منطقه است. از طرف دیگر با توجه به اقداماتی که در سال‌های اخیر مخصوصاً با محوریت جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم شکل گرفته ضربه‌های کاری به بدنه تروریست‌ها وارد شده است.

لاریجانی گفت: امروز می‌توانیم بگوییم تروریست‌ها نفس‌های آخر خود را در عراق و سوریه می‌کشند که این موضوع دستاورد بزرگی است و ایران در ۵ الی ۶ سال گذشته در برخی مقاطع به تنهایی این مسئولیت را به دوش کشیده است اما در این رابطه امروز همه قبول دارند که ایران نقش پیشرو در مبارزه با تروریسم داشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: داعش از صحنه عراق و سوریه حذف شده و این روز بزرگی برای ملت ایران محسوب می‌شود که توانست با پایداری و استقامت به دستاورد مهمی برسد و برای همه دنیا امنیت و ثبات ایجاد کند.

وی تصریح کرد: یکی از محورهای مهم در مجمع عمومی مجالس آسیایی این است که ثبات و امنیت حفظ شود و کشورها از دستاوردهای همدیگر استفاده کنند تا در پناه امنیت به توسعه و پیشرفت و آبادانی دست یابیم.

لاریجانی ادامه داد: مذاکره با مسئولان کشورهای شرکت کننده در مجمع عمومی مجالس آسیایی در ترکیه یکی دیگر از اقداماتی بود که در سفر به ترکیه مد نظر است که محور این مذاکرات همکاری‌های اقتصادی است.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران ظرفیت خوبی برای جهش در حوزه‌های اقتصادی دارد و اگر این موضوع با همکاری کشورهای جهان به خصوص کشورهای آسیایی تلاقی پیدا کند برای ایران خوب و مفید است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: از فرصت مجمع عمومی مجالس آسیایی استفاده می‌شود تا با انجام گفت‌وگوها زمینه پیشرفت بیشتر اقتصادی کشور فراهم شود.

۳۰ام آبان ۱۳۹۶ جغرافی

 مراسم «بی‌بی‌گردی» بخش «نیمبلوک» شهرستان قاینات در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۹۶ در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شد.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ «سید احمد برآبادی» مسئول حوزه پژوهش اداره‌ کل روز دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶ اعلام کرد:

«بی‌بی‌گردی» از جمله مراسم و آئین‌های جینگسراوزی است که هر ساله در دوازدهم فروردین در بخش خضری «دشت بیاض» از شهرستان قاین و همچنین روستاهای «بسکاباد» و «کارشک» برای برآوردن حاجت و سلامتی برگزار می‌شود.

او افزود:

برگزارکننده اصلی این مراسم مسن‌ترین زن محل است و دیگر زنان و دختران محل هم در اجرای مراسم نقش دارند.

مسئول حوزه پژوهش اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی خراسان جنوبی تشریح کرد:

در روستای «کارشک» اغلب زنان و دختران از اول صبح در منازل مسکونی خویش نان محلی درست می‌کنند که به «پتیر بی بی گرد» معروف است.

در ساعت ۲ بعدازظهر هر کدام از زنان و دختران روستا به‌ وسیله یک تکه چوب ۲۰ سانتی‌متری و پنبه یا پشم، شمع «چراغ» درست کرده و برای برآوردن حاجات شمعی روشن می‌کنند.

مراسم بی بی گردی خراسان جنوبی

او ادامه داد:

معمولا هر خانواده اولین شمع را به نیت سلامتی و فرج آقا امام زمان (عج) درست می‌کند و دسته جمعی به درِ خانه بی‌بی می‌آیند.

بی‌بی از قبل یک خشت خام و قدیمی تهیه کرده و روی آن را مقداری گل می‌مالد و به ترتیب هر کدام از این شمع‌ها را با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد و همچنین دعا برای تمامی افراد حاضر در جلسه در گل ها فرو می‌کنند.

سپس همه اهالی با در دست داشتن خشتی که حاوی فتیله‌ها است؛ با شادی و شعف به خارج از روستا رفته و در اطراف چاهی جمع شده و پس از سوختن شمع، خشت را داخل چاه انداخته و به نیت از بین رفتن سختی‌ها و بلایا برای همدیگر دعا می‌کنند. سپس شیرینی و «پتیر بی‌بی گرد» را به همدیگر تعارف می‌کنند.

برآبادی افزود:

اين مراسم از قديم‌الايام اجرا می‌شده است و قدمت آن به بیش از صد سال می‌رسد.

۳۰ام آبان ۱۳۹۶ موزیک

این مطلب از وب سایت آپ موزیک رپورتاژ گردید و صرفا جهت اطلاع شما از این آهنگ می باشد...

دانلود آهنگ جدید هوروش باند جای من باش

همین حالا می توانید موزیک جدید و شنیدنی هوروش باند با عنوان جای من باش همراه با تکست و کیفیت عالی دانلود کنید

Download New Song By : Hoorosh Band – Jaye Man Bash With Text And Direct Links In UpMusic

…. پخش 1 آذر از رسانه آپ موزیک ….

456 دانلود آهنگ جدید هوروش باند جای من باش

متن آهنگ جای من باش هوروش باند

♪♪♫♫♪♪♯

بزودی…

♪♪♫♫♪♪♯

هوروش باند جای من باش

برای دانلود بر روی لینک روبرو کلیک کنید : دانلود آهنگ جدید هوروش باند جای من باش