داستان هر فیلم همان چیزی است که باعث جذابیت آن می‌شود. اگر به‌خوبی ساخته شده باشد نظر مثبت تماشاگران و منتقدان را به خود جلب می‌کند. برخی از فیلم‌های در عین جالب بودن گیج‌کننده هستند. برای اینکه مفهوم داستان آن‌ها را درک کنید باید چندین بار آن‌ها را تماشا کنید. در اینجا ۱۰ فیلم برتر جالب و گیج‌کننده سینما را به شما معرفی می‌کنیم.


  ۱۰٫ آسمان وانیلی – Vanilla Sky

  در فیلم نقاط گیج‌کننده بسیاری وجود دارد که سرانجام به این نتیجه می‌رسیم که همه‌شان خواب و رؤیا بوده است. در این زمان متوجه می‌شویم که کل فیلم در ذهن مردی شکل گرفته که منجمد شده است و ناخودآگاه او این داستان را بیان می‌کند. بنابراین مفهوم حقیقت به چالش کشیده شده و فضای عجیب‌وغریبی ایجاد خواهد شد.


  ۹٫ ادیسه فضایی – A Space Odyssey

  جلوه‌های بصری، صحنه‌های طولانی و کشدار بدون دیالوگ و ریتم کند فیلم برای بسیاری از تماشاگران عجیب‌وغریب است. این فیلم پایان فراموش‌نشدنی دارد، زیرا فضانورد دیو بومن به فضایی از رنگ‌ها فرو رفته و سپس به یک کودک فضایی که “کودک ستاره‌ای” نام دارد تبدیل می‌شود.


  ۸٫ دنی دارکو – Donnie Darko

  برای فهم این اثر کلاسیک باید درباره فیزیک نظری اطلاعاتی داشته باشید. خوشبختانه تصمیم کارگردان مبنی بر توقف فیلم در سال ۲۰۰۴ باعث شد که این فیلم سفر در زمان قابل‌فهم‌تر شود. بااین‌حال هنوز هم پایان فیلم ما را شوکه می‌کند.


  ۷٫ کله پاک‌کن – Eraserhead

  داستان عجیب مردی به نام هنری اسپنسر که از کودک خزنده خود نگهداری می‌کند. از شخصیت‌های دیگر فیلم می‌توان مرغی را نام برد که خون ترشح می‌کند، سلول‌های اسپرمی که بسیار بزرگ هستند و زنی عجیب که گونه‌های پف‌کرده دارد و از خود امواج منعکس می‌کند. اگرچه لینچ از صحبت درباره جزئیات فیلم خودداری کرده اما این فیلم را می‌توان خوانشی از مسائل جنسی، دیالوگی از ترس‌های بچه‌های دار شدن و یا تنها یک رؤیای ترسناک دانست.


  ۶٫ آغازگر – Primer

  یک فیلم کم بودجه درباره دو دانشمند که ماشین زمان طراحی می‌کنند. آغازگر تنها با بودجه ۷۰۰۰ دلاری ساخته شد و آن‌قدر جزئیات پیچیده‌ای دارد که باید چندین بار به تماشای آن بنشینیم. اکنون پس از حدود ۱۰ سال هنوز هم بسیاری نمی‌توانند معنی فیلم را درک کنند. بنابراین اگر می‌خواهید این فیلم را تماشا کنید باید ابتدا کمی مطالعه کنید.


  ۵٫ انقلاب‌های ماتریکس – Matrix Revolutions

  انقلاب‌های ماتریکس ازجمله پیچیده‌ترین فیلم‌های ممکن هستند که پایان پیچیده‌ای دارند. آیا نئو پس از مبارزه‌اش با مأمور اسمیت از دنیا می‌رود؟ آیا او به ماتریکس تبدیل می‌شود؟ ساختار پیچیده صحنه چه معنی و مفهومی دارد؟


  ۴٫ درخت زندگی – Tree of life

  در این فیلم صحنه‌های پیچیده‌ای وجود دارد که به شکل‌گیری جهان، آغاز زندگی و به نابودی جهان پس از پایان حیات خورشید، اشاره می‌کنند. پایان فیلم هم همانند یک خواب مفهوم مرگ و تولد دوباره را با ریتم کند و آرام نشان می‌دهد.


  ۳٫ جاده مالهالند – Mulholland Drive

  این فیلم یکی از برترین فیلم‌های دیوید لینچ است که یک بازیگر جوان را نشان می‌دهد که به دنبال رسیدن به هدف خود است. این فیلم داستان غیرخطی، پیچیده و ساختار شکنانه ای دارد که می‌توان به شکل‌های مختلف آن را برداشت نمود.


  ۲٫ پی – Pi

  این فیلم آن‌قدر پیچیده است که شما را برای مدتی به فکر فرو می‌برد. در این فیلم داستان یک ریاضی‌دان به نام مکس کوهن را می‌بینیم که آن‌قدر در ریاضی غرق شده که حس می‌کند رمز و راز طبیعت در دل اعداد نهفته است. او حتی به هذیان و توهم هم دچار می‌شود. در پایان فیلم می‌بینیم که عمل جراحی توسط دریل انجام می‌شود.


  ۱٫ پایان اونگلیون – End of Evangelion

  داستان تأثیرگذار و جلوه‌های بصری فیلم توجه منتقدین را به خود جلب نمودند. در این فیلم کودکان برای مبارزه از هیولاهایی به نام انگل‌ها استفاده می‌کنند. بااین‌حال برخی معتقدند که این فیلم معنی مشخصی ندارد.


  پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را نیز مطالعه کنید:

  ۲۰ فیلم پیچیده و تاثیرگذار برتر در تاریخ سینما

  ۱۰ فیلم برتر با موضوع خواب و رویا

  ۱۰ فیلم برتر آمریکایی در ژانر نوآر (Noir) در تاریخ سینما

  ۱۰ فیلم برتر موزیکال که باید دوباره تماشا کنید

  ۵۰ فیلم برتر تاریخ سینما

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت جینگسرا محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس