مهتاب کرامتی در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۴۹ و در تهران متولد شد. او تحصیلاتش را در رشته میکروبیولوژی با مدرک کارشناسی از دانشگاه آزاد اسلامی به پایان رساند. وی بازیگر، تهیه‌کنندهٔ فیلم، کنشگر حقوق کودکان، بشردوست و مدیر هنری ایرانی است که از ۱۰ شهریور ۱۳۸۵ تاکنون سفیر حسن نیّت و صلح از سوی یونیسف می‌باشد. در این مطلب میخواهیم بیوگرافی کامل او را به همراه فیلم‌شناسی و تصاویر بیاوریم. با جینگسرا همراه باشید.

  بیوگرافی مهتاب کرامتی

  متولد ۲۵ مهر ۱۳۴۹ در تهران، از کودکی به بازیگری دلبستگی داشت و همراه خواهر بزرگترش در خانه بازی و تمرین می‌کرد. نمایش‌های آن‌ها بر پایهٔ کتاب‌هایی بوده که می‌خواندند، او در این‌باره می‌گوید: «… که بیشتر شبیه یک بازی بود، برایم به صورت یک خاطره خوش باقی مانده‌است.» «خواهرم همیشه لیدر بود؛ ولی کار خیلی جالبی که می‌کردیم این بود که هر بار شخصیت‌های نمایش‌ها را جابه‌جا می‌کردیم. یعنی هر بار که نمایشی را دوبار اجرا می‌کردیم، جای شخصیت‌ها را با هم عوض کرده و هر دوی ما هر دو نقش را بازی می‌کردیم. این کار تجربهٔ خیلی لذت‌بخش و خوبی بود.»

  به خاطر مأموریت پدرش یحیی کرامتی، چند سالی را در محلهٔ گلسار رشت زندگی کردند. در دوران مدرسه نیز به تئاتر دانش‌آموزی می‌رفت. از پانزده‌سالگی به خاطر قد بلندش به عنوان مراقب امتحان انتخاب شد و از این راه و تدریس خصوصی درآمد داشت. پس از پایان دبیرستان در سال ۱۳۶۸ به تحصیل در رشتهٔ میکروبیولوژی در یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت. در سال دوم دانشگاه با تماشای فیلم «هامون» به سینما علاقه‌مند شد. پس از پایان تحصیلاتش به دوره‌های بازیگری امین تارخ وارد شد، همچنین از آنجا که ویروس‌شناسی و ژنتیک خوانده بود، به‌واسطهٔ قرارداد همکاری پنج‌سالهٔ (از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ میلادی) که میان یونیسف با دولت ایران برای تشکیل کمپین اچ‌آی‌وی/ایدز بسته شده بود، جذب یونیسف شد.

  مهتاب کرامتی به همراه میترا حجار در همایش همکاری یونیسف – ایران

  ورود به هنر بازیگری

  کرامتی در سال ۱۳۷۵ و پس از گذراندن دوره‌های آموزش بازیگری تحت نظر امین تارخ، با بازی در نقش هلن در مجموعه تلویزیونی مردان آنجلس به بازیگری درآمد؛ سپس برای بار دوم در دوره‌های امین تارخ و مسعود کرامتی حضور یافت و با تئاتر آشنا شد. مردی از جنس بلور (۱۳۷۷) نخستین بازی او در یک فیلم سینمایی است. الگویش در شروع بازیگری سینما را پرویز پرستویی نامید. پس از بازی در چهار اثر مردی از جنس بلور (۱۳۷۷)، خاک سرخ (۱۳۷۹)، مومیایی ۳ (۱۳۷۸) و مرد بارانی (۱۳۷۸) به تئاتر بازگشت و یک سال برای تمرین و اجرای تئاتر از سینما دور بود. در سال ۱۳۷۹–۸۰ در دو نمایش آنتیگونه و هملت به کارگردانی مجید جعفری بازی کرد که هر دو نمایش در بخش تئاتر بیستمین جشنوارهٔ فیلم فجر حضور داشتند. از جمله دیگر اجراهای او در تئاتر، در تیر-مرداد ۱۳۸۱ برای نمایش هملت همراه میترا حجار بود که ۱۵ اجرای آن در سالن چهارسوی تئاتر شهر برپا گشت. همچنین در ۱۳۸۴ از بازیگران نمایش زکریای رازی به کارگردانی مجید جعفری بود.

  مهتاب کرامتی در نقش هلن در سریال مردان آنجلس

  نقش‌آفرینی او در شخصیت کبری در کمدی مومیایی ۳ (۱۳۷۸) از بازی‌های متفاوت و غیرمتعارف او نام گرفت، همچنین توانایی او در بازی در سکوت و استفاده از میمیک صورت در این اثر مورد توجه قرار گرفت.

  از دیگر فیلم‌های او می‌توان به «بهشت از آن تو» (۱۳۷۹)، «ملاقات با طوطی» (۱۳۸۱)، «شاه خاموش» (۱۳۸۲)، «هشت‌پا» (۱۳۸۳) و «رستگاری در هشت و بیست دقیقه» (۱۳۸۳) اشاره کرد. او در اواسط دهه ۱۳۸۰ یکی از ستارگان زن سینمای ایران بود.

  کرامتی در نیمه دهه ۱۳۸۰ نیز در سینما بسیار پرکار بود. در سال ۱۳۸۷ با بازی در چهار فیلم تردید، دوزخ، برزخ، بهشت، بیست و شبانه‌روز، پرکارترین بازیگر زن ایرانی در بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر نام برده شد. در همان سال سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل را برای نقش‌آفرینی‌اش در شخصیت فیروزه در فیلم «بیست» به خود اختصاص داد. او در بین سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۳ در فیلم‌های سینمایی بسیاری ظاهر شد که با وجود نقش‌های شخصیتی متفاوت، در اجرای تمام آن‌‌ها موفق بود.

  او در اردیبهشت ۱۳۹۶ در میان بیست بانوی بازیگر تأثیرگذار سینمای ایران قرار گرفت. از سال ۱۳۹۵ وارد تهیه‌کنندگی و سرمایه‌گذاری شد. فیلم سینمایی «تیک آف» و مستند «صفر تا سکو» نخستین تهیه‌کنندگی‌های اوست که مشترکاً با طهورا ابوالقاسمی انجام گرفته‌است.

  خانواده، ازدواج و طلاق

  کرامتی دو خواهر دارد، مادرش استاد دانشگاه و دانش‌آموختهٔ مهندسی صنایع غذایی، خواهر بزرگترش داروساز است. او یک بار در سن پایین در نوجوانی پیش از ستاره شدن با نوازنده و آهنگساز، بابک ریاحی‌پور (متولد ۱۳۴۸)، ازدواج نمود و یک دختر به دنیا آورد. در بهمن ۱۳۹۱ گفت که «سال‌ها پیش ازدواج کرده» است و با وجود اینکه «زندگی خیلی خوبی» با همسرش گذارنده، برای اینکه در سن پایین ازدواج کرده، تأهلش «موفقیت‌آمیز» نبوده و به علت مسیرهای متفاوت شغلی، از یکدیگر جدا شدند. همسرش در ۱۳۹۰ با آهنگساز جوان دیگری آشنا شده بود.

  مهتاب کرامتی در کنار دخترش

  دختر مهتاب کرامتی

  ماجرای یونیسف و کنشگری حقوق کودکان

  کرامتی در زمینهٔ حقوق کودکان و آموزش سلامت وابسته به ایدز از دهه ۲۰۰۰ میلادی کوشاست، با یونیسف در چارچوب برنامهٔ پنج ساله مبارزه با ایدز ( از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ میلادی) همکاری داشت. کرامتی برگزارکنندهٔ نخستین جشن روز جهانی کودک در ایران در سال ۱۳۸۶ می‌باشد.

  او برای پیشینهٔ فعالیت‌های بشرجینگسراه و پیگیری‌هایش در زمینهٔ آموزش دربارهٔ ایدز و آموزش به کودکان، از سوی دفتر تهران صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در ۱۰ شهریور ۱۳۸۵ به عنوان سفیر حسن نیّت و صلح منصوب شد، به هنگام انتصاب خود اظهار داشت که خواسته قلبی هر انسانی است که کودک بماند و وظیفه هر انسانی است که عطوفت کودکی را منتشر کند. از جمله مأموریت‌های او در همان سال، برگزاری برنامه‌های آموزشی برای کودکان در استان کرمان پس از زلزلهٔ بزرگ ۵ دی ۱۳۸۲ در شهر بم، تهیهٔ گزارش از کودکان جنگ‌زدهٔ لبنان در سپتامبر ۲۰۰۶ (در پی جنگ ۲۰۰۶ لبنان) بود. مدت دورهٔ انتصاب او دو سال بوده‌است (از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ میلادی)، با این حال به ادامهٔ مسئولیت خود می‌پردازد، در فروردین ۱۳۹۰ همکاری خود را با یونیسف برای دو سال تمدید کرد.

  مهتاب کرامتی در طرح کودکان امید؛ کتابخانه کودکان نابینا

  در ۳ شهریور ۱۳۹۳ به عنوان سفیر «کودکان امید»، پویشی از سوی شرکت سامسونگ برای فراهم‌سازی امکانات آموزشی بهتر برای کودکان ایرانی منصوب شد. همسویی برنامه‌های این پویش با یونیسف، علت عمدهٔ پذیرش سفیری آن بیان کرد. فعالیت‌هایش در این پویش با محوریت آموزش کودکان نابینا با طرح اصلی کتابخانه‌های گویا می‌باشد. در مصاحبه‌ای در اسفند ۱۳۹۵، تأکید کرد که تمام مسائل اجتماعی برایش اهمیت دارد؛ از جمله محیط زیست، آلودگی هوا و حیوان‌آزاری اما فعالیت‌های او در محدودهٔ حقوق کودکان است.

  سایر فعالیت‌ها

  مهتاب کرامتی در کنار بازیگری و مسئولیت‌های مربوط به یونیسف، فعالیت‌های جانبی زیاد دیگری نیز دارد. او مدیر یک دفتر فرهنگی در تهران به نام «اندیشهٔ پردیس جم» است که با سرمایه‌گذاری او، طهورا ابوالقاسمی و سمیرا علایی تأسیس شده‌است و در زمینه‌های داستانی، مستند، فیلم کوتاه، کار تبلیغاتی و بازیگری فعالیت دارند. او مدیریت هنری دومین و چهارمین جشنوارهٔ «فیلم کوتاه مستقل خورشید» را بر عهده داشت.

  او همچنین پیشینهٔ عضویت در ارکستر سمفونیک تهران را نیز در کارنامه دارد، نخستین بار در ۱۶ دی ۱۳۸۵ دکلمهٔ سمفونی «پیامبر اعظم» ساختهٔ شاهین فرهت را اجرا نمود. در ۱۳۹۴ به عنوان راوی در کنسرت‌های شهرداد روحانی اجراهایی داشت. در فیلم مستند «نلسون ماندلا، برای همیشه» به کارگردانی میثم شاه‌بابایی نیز به عنوان راوی خواند. در آبان ۱۳۹۴ در موزیک ویدئو قطعهٔ «خمُش باش» با صدای همایون شجریان و آهنگسازی ژانو باغومیان از آلبوم مستور و مست برای نخستین بار نقش آفرید.

  او صاحب یک مزون لباس در منطقهٔ غرب تهران است که از سال ۱۳۷۳ فعالیت دارد و برای یکی از برندهای معروف، به طراحی و تولید لباس می‌پردازد و از ۱۳۸۲ به تولید صنعتی پوشاک وارد شده‌است.

  در دور دوم نهمین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۸۴) از حامیان هاشمی رفسنجانی بود. او از معترضان ۲۷ تیر ۱۳۹۲ در برابر خانهٔ سینما بود. در ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ در جشن «انتظار و امید» (سالگرد پیروزی روحانی در یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری) برای حمایت از دولت حسن روحانی شرکت و سخنرانی نمود.

  لیست افتخارات مهتاب کرامتی

  • ۱۷ مهر ۱۳۷۹: نامزد بهتر بازیگر زن، دومین جشنواره فیلم‌های کمدی
  • ۲۱ آذر ۱۳۸۲: نامزد بهترین بازیگر زن درام برای بازی در خاک سرخ، هفتمین جشن دنیای تصویر (حافظ)
  • ۳۱ شهریور ۲۰۰۷: تقدیر از سوی خانهٔ فرهنگ ایران در فرانسه
  • ۲ دی ۱۳۸۶: نشان افتخار ملی فعالیت‌های اجتماعی، جشن شب‌چلهٔ چلچراغ
  • ۲۲ بهمن ۱۳۸۷: بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای بازی در بیست، بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر
  • ۲۲ بهمن ۱۳۸۹: بهترین بازیگر زن و دیپلم افتخار، بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر
  • ۳۱ شهریور ۱۳۹۲: بهترین بازیگر زن برای بازی در فرزند چهارم، جشنواره BIAFF (جشنواره بین‌المللی فیلم خانهٔ هنر باتومی)
  • ۱۰ خرداد ۱۳۹۴: بهترین بازیگر زن برای بازی در اشباح، جشنوارهٔ ایماجین ایندیا
  • ۱۲ خرداد ۱۳۹۴: بهترین بازیگر نقش اول زن برای بازی در عصر یخبندان مشترکاً با آهو خردمند، پنجمین دوره جشنواره فیلم شهر
  • ۱۰ آبان ۱۳۹۴: دیپلم افتخار برای بازی در عصر یخبندان، انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران
  • ۳ مرداد ۱۳۹۵: بهترین بازیگر زن سینمای ایران، شانزدهمین جشن دنیای تصویر (حافظ)
  • ۲۷ آبان ۱۳۹۵: بهترین بازیگر زن برای بازی در مزارشریف، جشنواره بین‌المللی فیلم چنای
  • ۲۲ آبان ۱۳۹۵: نشان فیروزه برای صفر تا سکو مشترکاً با طهورا ابوالقاسمی، دهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت
  • ۲۸ دی ۱۳۹۶: تندیس و دیپلم افتخار بهترین مستند بلند برای صفر تا سکو مشترکاً با طهورا ابوالقاسمی، یازدهمین جشنواره فیلم‌های ورزشی ایران

  فیلم‌شناسی مهتاب کرامتی

  1. مردی از جنس بلور (۱۳۷۷)
  2. مومیایی ۳ (۱۳۷۸)
  3. مرد بارانی (۱۳۷۸)
  4. بهشت از آن تو (۱۳۷۹)
  5. شاه خاموش (۱۳۸۲)
  6. هشت‌پا (۱۳۸۳)
  7. رستگاری در ۸/۲۰ دقیقه (۱۳۸۳)
  8. حس پنهان (۱۳۸۵)
  9. آدم (۱۳۸۵)
  10. آتش سبز (۱۳۸۶)
  11. دوزخ، برزخ، بهشت (۱۳۸۷)
  12. بیست (۱۳۸۷)
  13. آدم‌کش (۱۳۸۸)
  14. آلزایمر (۱۳۸۹)
  15. زندگی خصوصی آقا و خانم میم (۱۳۹۰)
  16. فرزند چهارم (۱۳۹۱)
  17. مزار شریف (۱۳۹۳)
  18. عصر یخبندان (۱۳۹۳)
  19. ارغوان (۱۳۹۳)
  20. ماجان (۱۳۹۵)
  21. جاده قدیم (۱۳۹۶)
  22. بهت (۱۳۹۶)

  گریم مهتاب کرامتی در فیلم سینمایی مزارشریف

  گریم مهتاب کرامتی در فیلم اشباح

  گریم مهتاب کرامتی در فیلم شبانه روز در کنار سپیده علایی

  کد خبر:
  ۲۲۲۸۷۹تاریخ انتشار :
  ۲۲:۴۲:۱۳ – چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷

  در بازی با السد بیرانوند خیلی خوش شانس بود که گلی را دریافت نکرد.حتی یک بار هم تیر دروازه به کمکش آمد تا بتواند پنجمین کلین شیت خودش در آسیا را ثبت کند.

  اما او در این بازی به تعداد توپ هایی که گرفت گل نخورد.بیرانوند چند خروج نا موفق داشت و در یک صحنه هم توپ را گم کرد و نزدیک بود با بی دقتی بازی را به تساوی بکشاند! جالب اینجاست که خیلی از رسانه ها روی بسته نگه داشته شدن دروازه این دروازه بان مانور می دهند و از این می گویند که خیال کی روش برای جام جهانی می تواند آرام باشد.

  اما آیا واقعا همین طور است؟ صرف اینکه بیرانوند کلین_شیت می کند،توپ به تیر دروازه اش می خورد یا مدافعان عملکرد فوق العاده ای دارند می تواند خیال کی روش را راحت کند؟

  آیا دربازی با اسپانیا،پرتغال و حتی مراکش مهاجمان آنها هم مثل خیلی از مهاجمان لیگ برتری بی دقت هستند و آیا تیرهای دروازه در آن جام هم به کمک علیرضا خواهند آمد؟به نظر می رسد که بیرانوند از جایگاه خودش در تیم ملی مطمئن است و احساس اینکه رقیب ندارد او را بی انگیزه کرده است! در این که بیرانوند در مجموع دروازه بان خوبی است شکی وجود ندارد اما چه خوب است که او کمی حواسش را جمع کند چون در جام جهانی باید از دروازه ۸۰ میلیون ایرانی دفاع کند./خبرآنلاین

  www.dustaan.com می‌ شود در جام‌ جهانی به بیرانوند اعتماد کرد؟

   

  پربیننده ترین مطالب روز


  ‘ ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( ‘

  https://www.dustaan.com/?p=222879

  به اشتراگ بگذارید!

  گوگل پلاس
  فیسبوکــ
  کلوب
  فیسنما
  وطن لینک

  برچسب ها

  اپیلاسیون یکی از شایع‌ترین روش‌های از بین بردن موهای زائد می‌باشد. ماهیت سریع و تهاجمی این روش موجب کندن موها شده و می‌تواند باعث قرمزی و التهاب پوست شود. اگر چه این حالت با گذشت زمان به صورت خود به خود از بین خواهد رفت، اما در اینجا روش‌هایی را برای برطرف شدن هرچه سریع‌تر این قرمزی و التهاب مطرح می‌کنیم.

  کاهش قرمزی پوست بعد از اپیلاسیون

  استفاده از کمپرس سرد برای کاهش قرمزی پوست

  التهاب و قرمزی پوست بعد از اپیلاسیون مانند آفتاب سوختگی عمل کرده و برای رفع آن می‌توان از یک کمپرس سرد استفاده نمود؛ زیرا به خوبی قرمزی و تورم را کاهش می‌دهد.

  روش کار

  مقادیر مساوی شیر سرد، آب و یخ را درون یک کاسه با یکدیگر ترکیب کنید. سپس یک پارچه تمیز را در آن خیسانده و به مدت پنج دقیقه روی پوست قرمز بگذارید. این کار را سه بار در روز تکرار نمایید. پروتئین موجود در شیر باعث بهبود و محافظت پوست می‌شود.

  استفاده از ماسک خیار برای قرمزی پوست

  خیار دارای خاصیت ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی بوده و موجب از بین رفتن تورم و قرمزی پوست می‌شود. این ماسک یک روش موثر برای بهبود پوست‌های اپیلاسیون شده می‌باشد.

  روش کار

  برای اینکار یک خیار متوسط و خنک را رنده کرده و کمی از ژل آلوئه‌ورا به آن اضافه نمایید. سپس آن را روی محل موردنظر اعمال کنید. بعد از گذشت ۲۰ دقیقه آن را با آب ولرم بشویید.

  استفاده از ماسک بلغور جودوسر برای بهبود قرمزی پوست

  بلغور جودوسر کلوئیدی یک مرطوب کننده و از بین برنده مناسب التهاب و قرمزی پوست می‌باشد.

  روش کار

  چند قاشق از جودوسر خالص کلوئیدی را با مقدار کافی آب مخلوط کرده تا خمیر یکدست و نسبتا روانی ایجاد شود. آن را روی قسمت ملتهب و قرمز بزنید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه یا تا زمانی که خشک شود روی پوست بماند. سپس با آب بشویید. اینکار را چهار بار در هفته تکرار کنید.

  بعد از اپیلاسیون از سرکه سیب استفاده کنید

  اپیلاسیون و سرکه سیب

  سرکه سیب حاوی موادی است که برای درمان سوختگی‌های خفیف، التهاب و قرمزی پوست بسیار مناسب است. همچنین باعث روشن شدن و درخشش پوست نیز می‌شود.

  روش کار

  مقدار نصف فنجان سرکه سیب را درون یک ظرف اسپری ریخته و بعد از حمام روی پوست و قسمت اپیلاسیون شده اسپری کنید. حتی می‌توانید پنبه‌ای را آغشته به سرکه سیب کرده و روی نواحی قرمز پوست بزنید. اجازه دهید که سرکه روی پوست شما خشک شود. سپس آن را با آب ولرم بشویید.

  استفاده از چای سبز و نعنا بعد از اپیلاسیون

  نعنا یک خنک کننده طبیعی و چای سبز حاوی اسید تانیک و تئوبرومین می‌باشد که به تسکین درد و التیام پوست آسیب دیده کمک می‌کند.

  روش کار

  برای استفاده از این روش ۹۵۰ میلی لیتر آب جوش را در یک قابلمه حاوی ۵ کیسه چای سبز و سه فنجان برگ نعنا تازه بریزید. آن را هم زده و روی آن را به مدت حداقل یک ساعت بپوشانید تا عصاره آن به خوبی ترکیب شده و خنک شود. سپس یک پنبه را در آب آن آغشته کرده و روی ناحیه قرمز و متورم پوست بزنید. چای سیاه نیز حاوی اسید تانیک بوده که برای بهبود قرمزی پوست مناسب است، بنابراین در صورت لزوم می‌توانید آن را جایگزین چای سبز کنید.

  استفاده از روغن اسطوخودوس

  روغن اسطوخودوس دارای خواص ضدعفونی کننده و ضد قارچی است و به بهبود قرمزی، التهاب و سوختگی‌های جزئی کمک کرده و باعث آرام شدن بافت پوستی می‌شود. ترکیب این روغن با روغن بابونه می‌تواند برای درمان اگزما و بیماری‌های پوستی بسیار تاثیرگذار باشد.

  روش کار

  برای اینکار مقدار مساوی روغن اسطوخودوس و روغن بابونه را با یکدیگر ترکیب کرده و روی پوست ملتهب و قرمز بزنید. توجه کنید که هرگز از روغن اسطوخودوس به صورت خوراکی مصرف نکنید، زیرا ممکن است عوارض جدی سلامتی ایجاد کند. علاوه براین روغن، روغن‌های دیگری از جمله روغن جوجوبا، روغن رزماری و روغن گل همیشه بهار در درمان قرمزی و تورم بعد از اپیلاسیون بسیار موثر است.

  نکاتی برای به حداقل رساندن التهاب و قرمزی پوست در هنگام اپیلاسیون

  • برای انجام اپیلاسیون به یک سالن تمیز و بهداشتی مراجعه کنید.
  • قبل از انجام اپیلاسیون یک دوش آب گرم گرفته تا منافذ پوست شما به خوبی باز شود. با اینکار احتمال تورم و قرمزی کاهش یافته و درد کمتری را احساس می‌کنید.
  • اگر به مواد اپیلاسیون حساسیت دارید، می‌توانید ماده اولیه آن را با استفاده از آب، لیمو و شکر در خانه تهیه کنید. اینکار علاوه بر مقرون به صرفه بودن، به دور از هرگونه مواد شیمیایی حساسیت زا می‌باشد.
  • قبل از اپیلاسیون پوست و محل مورد نظر را پاک کرده تا باکتری‌های موجود روی پوست که باعث ایجاد التهاب و قرمزی می‌شود، ازبین بروند.
  • بعد از وکس، چند دقیقه روی محل یخ بگذارید. نه تنها سرخی حاصل از وکس را کمتر می‌کند، بلکه درد و ناراحتی آن را هم کاهش می‌دهد.
  • کمی روغن درخت چای بمالید. این روغن بخاطر مصارف بهداشتی معروف است، مثل از بین بردن التهاب‌ها، مداوا کردن زخم‌ها و داشتن خاصیت مسکن. بهترین ماده برای کاهش درد و سرخی بعد از وکس است.
  • بعد از وکس، روی محل هاماملیس بزنید. علاوه بر فواید زیادی که دارد، این گیاه در درمان اینگونه موارد شهرت دارد و در کاهش قرمزی پوست بسیار موثر است.
  • از کرم یا لوسیون ضدعفونی کننده استفاده کنید که هم خنک و هم محل را نرم و آرام می‌کند.
  • بعد از وکس، هرگز دوش آب گرم نگیرید. آب گرم، پوست را تحریک می‌کند. همچنین وارد آب دریا هم نشوید چون نمک آب هم پوست را تحریک می‌کند.
  • قبل از وکس، چند تا آنتی اسید بخورید. آنتی اسید جلوی ترشح هیستامین را گرفته و مانع التهاب و سرخی پوست می‌شود.
  • یک گیاه کوچک آلوئه‌ورا پیش خود نگه دارید. این گیاه شگفت انگیز به درد هر مشکل پوستی می‌خورد. این گیاه خاصیت ترمیمی دارد. محصولات مختلفی از آن حتی به صورت ژل هم موجود است. اما کافی است یک برگ از آن کنده و مایع آن را روی محل بمالید. بهترین درمان بعد از وکس است.
  • قبل و بعد از وکس، پوست خود را به آرامی بشویید. اگر زیاد بسابید، پوست حساس شده و حتی قرمزتر از آنچه انتظار می‌رفت می‌شود.
  • تا ۲۴ ساعت بعد از وکس، از عطر و دئودورانت و سایر مواد شیمیایی استفاده نکنید. همه این‌ها پوست را تحریک کرده و باعث واکنش پوست می‌شوند.

  جمع آوری و تنظیم: جینگسرا

  امروز می‌خواهیم طرز تهیه زرشک‌پلو با مرغ مخلوط را به شما آموزش دهیم. تهیه این غذا بسیار آسان بوده و درعین‌حال غذای بسیار خوش‌طعم و دلپذیری است. اگر غذای ترش دوست ندارید باید بدانید که زرشک طعم این غذا را کمی‌ترش می‌کند، پس می‌توانید کمی شکر به آن بیفزایید. اگر می‌خواهید غذایتان شیرین‌تر شود میزان شکر آن را افزایش دهید.

  برای ۲ نفر

  زمان لازم برای تهیه: ۱۰ دقیقه

  زمان لازم برای پخت: ۴۵ دقیقه

  مواد لازم

  • ۲ عدد فیله مرغ بدون پوست
  • ۱ عدد پیاز متوسط
  • یک‌چهارم فنجان زرشک خشک، خیس‌خورده
  • یک‌دوم قاشق چای‌خوری زعفران
  • ۵۰ گرم کره
  • ۱ قاشق غذاخوری آب‌لیمو
  • ۲ قاشق غذاخوری شکر
  • ۱ قاشق چای‌خوری نمک
  • یک‌دوم قاشق چای‌خوری زردچوبه
  • یک‌دوم قاشق چای‌خوری فلفل سیاه

  طرز تهیه

  ۱٫ پیاز را خرد کرده و به همراه مرغ، نمک، زردچوبه و فلفل در یک ظرف قرار دهید. در ظرف به اندازه کافی آب بریزید تا مرغ را بپوشاند و آن را روی شعله متوسط قرار دهید تا مرغ نرم شود.

  ۲٫ مرغ را از ظرف برداشته و ریش‌ریش کنید. سپس آن را در یک تابه بزرگ روی حرارت کم بگذارید.

  ۳٫ کره را اضافه کرده و هم بزنید تا ذوب شده و مخلوط شود.

  ۴٫ در همین حین زعفران ساییده را در یک فنجان ریخته و یک‌چهارم آن را با آب داغ پر کنید. آن را کنار بگذارید.

  ۵٫ زرشک‌ها را شسته و به تابه اضافه کنید. سپس آب زعفران را اضافه کرده و به مدت ۱ دقیقه هم بزنید.

  ۶٫ شکر و آب‌لیمو را اضافه کرده و هم بزنید تا شکر حل شده و مخلوط شود.

  ۷٫ آن را به‌صورت گرم با برنج سرو کنید.


  پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را نیز مطالعه کنید:

   طرز تهیه کیک ژله‌ای با میوه

  آموزش طرز تهیه اشکنه مرحله به مرحله

  آموزش طرز تهیه استانبولی پلو مرحله به مرحله

  ۹ راه متنوع برای تهیه یک غذای لذیذ با بوقلمون

  طرز تهیه لازانیا

  طرز تهیه پاپ کیک

  کد خبر:
  ۲۲۲۸۸۴تاریخ انتشار :
  ۲۲:۴۲:۵۸ – چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷

  بعد از ۳۵ سال امروز فیلمی هالیوودی در سینمایی در ریاض به روی پرده رفت.

  www.dustaan.com سینما پس از ۳۵ سال به عربستان بازگشت!

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، اولین سینمای عربستان سعودی بعد از ۳۵ سال امروز در پایتخت این کشور، ریاض بازگشایی شد و فیلم هالیوودی پلنگ سیاه به عنوان فیلم افتتاحیه به روی پرده رفت. مقامات عربستان سعودی اعلام کرده بودند که شرکت آمریکایی ای‌ام سی در پنج سال آینده، ۴۰ سالن سینما در سراسر پادشاهی سعودی افتتاح خواهد کرد.

  سالن‌های سینمایی عربستان همانند دیگر مکان‌های عمومی همچون موزه قرار نیست برای زنان و مردان جدا باشد.

  عربستان سعودی در دهه ۷۰ میلادی سینما داشت اما با افزایش قدرت محافظه کاران، درهای سالن های نمایش این کشور به روی دوست‌داران فیلم و سینما بسته شد.

  از سال ۲۰۱۷ ولیعهد عربستان سعودی، محمد بن سلمان، بازگشایی سینماها را بخشی از برنامه اصلاحات اعلام کرد.

   

  پربیننده ترین مطالب روز


  ‘ ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( ‘

  https://www.dustaan.com/?p=222884

  به اشتراگ بگذارید!

  گوگل پلاس
  فیسبوکــ
  کلوب
  فیسنما
  وطن لینک

  برچسب ها

  تلفن زنگ می‌خورد، حواستان پرت می‌شود و اتو را روی لباس می‌گذارید و می‌روید، بدین صورت اثر سوختگی روی لباس می‌ماند. یا در بیشتر موارد علت سوختگی لباس این است که درجه حرارت بسیار زیادی را برای اتو کردن لباس انتخاب کرده‌اید.

  چه باید کرد؟

  حرارت زیاد اتو می‌تواند با ذوب کردن الیاف لباس، لباس را خراب کند. به هر حال اگر سوختگی بر روی پیراهن یا شلوار شما که از جنس پارچه‌ای، کتان، الیاف گیاهی، ابریشم یا پشم (الیاف طبیعی) هستند، ایجاد شد می‌توانید به روش‌های زیر، اثر سوختگی را از بین ببرید.

  به خاطر داشته باشید قسمت سوخته شده لباس معمولا نازکتر می‌شود و به همین خاطر ممکن است زودتر از دیگر قسمت‌های لباس پاره شود.

  چطور اثر سوختگی را از روی لباس‌های سفید از بین ببریم؟

  اگر سریعا متوجه سوختگی اتو شدید و هنوز لکه سوختگی روشن است، سریعا دست از اتو کشیدن بردارید و بلافاصله از شوینده‌های قوی لباس برای لکه سوختگی استفاده کنید. این شوینده‌ها را با دست یا برس‌های نرم مخصوص روی لکه بمالید و با گرم‌ترین درجه آب که مناسب نوع پارچه شما باشد، لکه را بشویید.

  اگر لکه سوختگی که بر روی لباس کتان یا پنبه‌ای سفید شما به جا مانده شدید باشد، یک فضای خوب با تهویه مناسب پیدا کنید. اگر لکه بزرگ بود، هر بار بر روی یک قسمت کار کنید. یک پارچه نخی را داخل پرواکسید هیدروژن (وایتکس) کنید و آن را روی لکه بمالید. پرواکسید هیدروژن سفیدکننده ملایمی است که برای لباس‌های بی‌رنگ بسیار مناسب است. پارچه نخی دیگری را داخل آمونیاک خانگی غیرقابل اشتعال زده و خوب روی لکه بمالید.

  هشدار: پرواکسید هیدروژن و آمونیاک را در یک ظرف مخلوط نکنید. این ترکیب اگر در مقدار زیاد باشد می‌تواند گاز سمی ایجاد کند.

  اثر سوختگی اتو روی لباس سفید

  بگذارید این مواد مدتی روی قسمت لکه‌دار لباس بماند سپس آن را با آب بشویید. در صورت نیاز این کار را ادامه دهید سپس به سراغ دیگر قسمت‌های لکه بروید. نگذارید پرواکسید هیدروژن یا آمونیاک روی پارچه خشک شود.

  اگر لکه سوختگی کم است می‌توانید آن را با دستمال سفید تمیزی که آغشته به سرکه سفید کرده‌اید، تمیز کنید. پارچه را روی قسمت لکه‌دار لباس بمالید تا لکه محو شود. در نهایت پارچه را در آب سرد و تمیز فرو برده و لکه را با آن بشویید.

  اگر پس از استفاده از پرواکسید هیدروژن یا آمونیاک یا سرکه سفید باز هم لکه از بین نرفت، آب گرم را با وایتکس حل کنید. کل قسمت سوخته شده لباس را در محلول غوطه‌ور کنید و بگذارید حداقل ۸ ساعت تا یک شب در محلول بماند. سپس آن را به شیوه معمول بشویید. اگر لکه از بین نرفت، فرآیند را مجددا تکرار کنید.

  استفاده از این راه حل برای لباس‌هایی از جنس پلی استر و پارچه‌های دست‌ساز و همچنین الیاف طبیعی مانند نخ و کتان مشکلی ایجاد نمی‌کند. از این روش برای پارچه‌های ابریشمی، پشم و چرم استفاده نکنید (برای طولانی‌تر شدن عمر لباس‌ها چه باید کرد؟).

  چطور اثر سوختگی را از روی لباس‌های رنگی از بین ببریم؟

  اگر سریعا متوجه سوختگی اتو شدید و هنوز لکه سوختگی روشن است، سریعا دست از اتو کشیدن بردارید و بلافاصله از شوینده‌های قوی لباس برای لکه سوختگی استفاده کنید. این شوینده‌ها را با دست یا برس‌های نرم مخصوص روی لکه بمالید و با گرم‌ترین درجه آب که مناسب نوع پارچه شما باشد، لکه را بشویید.

  برای لکه‌های سوختگی شدید از روش پرواکسید هیدروژن یا آمونیاک بر روی لباس‌های رنگی استفاده نکنید زیرا ممکن است تنها لکه از یک روی لباس محو شود و روی دیگر آن لکه را نشان دهد. در عوض از سرکه سفید استفاده کنید یا آن را در سفیدکننده اکسیژن خیس کنید تا لکه محو شود.

  چطور اثر سوختگی را از روی لباس‌های پشمی از بین ببریم؟

  اگر پارچه لباسی که سوخته شده از جنس پشم یا دیگر الیاف پروتئینی مانند کشمیر باشد که ضخیم و کرکی است، آن را با برس نرم مانند مسواک قدیمی برس بزنید تا الیاف سوخته یا سیاه شده پاک شود. کمی شوینده مایع روی قسمت سوخته پارچه بریزید و با آب سرد بشویید. اگر لباس ظریف باشد مانند ژاکت آن را با دست بشویید.

  اگر به دلیل چنگ نزدن لباس خط‌های براق روی پارچه پشمی ایجاد شد، این خط و شیارهای به جا مانده را می‌توانید با استفاده از پارچه سفیدی که در سرکه سفید غلتانده‌اید، از بین ببرید. در نهایت لباس را با آب سرد آب بکشید و بگذارید در هوای آزاد خشک شود.

  چطور اثر سوختگی را از روی فرش از بین ببریم؟

  اثر سوختگی اتو روی فرش

  اگر روی فرش اتو کشیده‌اید و قسمتی از فرش سوخته یا الیاف آن ذوب شده، ابتدا بگذارید آن ناحیه کاملا سرد شود. از سمباده‌ای با زبری متوسط استفاده کنید و روی لکه بکشید و الیاف سوخته شده را پاک کنید. می‌توانید از قیچی مناسب هم استفاده کنید (مانند قیچی‌های مانیکور) و قسمت سوخته شده را بردارید. باید احتیاط کنید زیاد عمقی قیچی نکنید.

  اگر اثر سوختگی کم باشد از پرواکسید هیدروژن/آمونیاک یا سرکه سفید برای از بین بردن لکه استفاده کنید. در نهایت با آب سرد و تمیز شسته و بگذارید خشک شود.

  ذوب شدن الیاف پارچه‌های دست‌ساز با اتو

  اگر اتو سوختگی عمیق یا سوراخ بر روی لباس‌های دست ساز از جنس الیاف مصنوعی، نایلون، پلی‌استر، استات و اکریلیک ایجاد کرد، دیگر نمی‌توان آنها را درست کرد.

  اگر پارچه به کف اتو چسبید، ابتدا اتو را تمیز کنید. به هیچ وجه پیش از تمیز کردن اتو به اتو کشیدن نپردازید. با این کار لباس دیگر را نیز خراب خواهید کرد.

  درد شکمی دردی است که بین قفسه سینه و اندام‌های لگنی روی می‌دهد. این درد می‌تواند به‌صورت گرفتگی، دل‌پیچه و یا درد ناگهانی دیده شود. التهاب و بیماری در اندام‌های شکمی نیز می‌تواند به این درد منجر شود. اندام‌های اصلی شکم عبارت‌اند از:

  • روده بزرگ و کوچک
  • کلیه
  • آپاندیس (بخشی از روده بزرگ)
  • طحال
  • معده
  • صفرا
  • کبد
  • پانکراس

  عفونت‌های ویروسی، باکتریایی یا قارچی که به معده و روده آسیب می‌زنند می‌توانند دردهای شکمی ایجاد کنند.

  چه چیزی موجب درد شکمی می‌شود؟

  درد شکمی به دلایل مختلف ایجاد می‌شود. بااین‌حال دلایل اصلی آن عبارت‌اند از عفونت، توده‌های غیرعادی، التهاب، گرفتگی و مشکلات روده. عفونت گلو، روده و خون باعث ورود باکتری به سیستم گوارش شده و درد شکمی ایجاد می‌کند. این عفونت‌ها در گوارش هم مشکل ایجاد کرده و باعث بروز اسهال و یبوست می‌شود. گرفتگی‌های قاعدگی هم یکی از دلایل دردهای شکمی هستند البته بیشتر به دردهای لگن منجر می‌شوند. دلایل دیگر دردهای شکمی عبارت‌اند از:

  • یبوست
  • اسهال
  • التهاب معدی روده‌ای
  • رفلاکس معده (که محتویات معده به مری وارد شده و باعث سوزش معده و علائم دیگر می‌شوند)
  • استفراغ
  • استرس

  بیماری‌هایی که بر سیستم گوارش تأثیر می‌گذارند نیز می‌تواند به درد شکمی منجر شود. شایع‌ترین این بیماری‌ها عبارت‌اند از:

  • بازگشت اسید به مری
  • سندرم روده تحریک‌پذیر (که باعث درد شکم، گرفتگی و حرکات روده می‌شود)
  • بیماری کرون (بیماری التهاب روده)
  • عدم هضم لاکتوز (ناتوانی در هضم لاکتوز، قند موجود در شیر و لبنیات)

  دلایل درد شدید شکمی عبارت است از:

  • آسیب اندام‌ها (مانند توده‌های سینه یا آپاندیس)
  • سنگ صفرا
  • سنگ کلیه
  • عفونت کلیه

  انواع درد شکمی

  دردهای شکمی به انواع مرکزی، گرفتگی و کولیک تقسیم می‌شوند.

  درد مرکزی به شکم محدود می‌شود. این درد به دلیل وجود مشکل در یکی از اندام‌ها ایجاد می‌شود. اصلی‌ترین دلیل این درد زخم معده است (زخم‌های باز در لایه داخلی معده).

  گرفتگی به دلیل اسهال، یبوست، ورم یا باد شکم ایجاد می‌شود. در زنان این درد در دوران قاعدگی، سقط‌جنین یا مشکلات در اندام زنانه ایجاد می‌شود. این درد خودبه‌خود ایجاد شده و در بیشتر مواقع خودبه‌خود هم از بین می‌رود.

  درد کولیک نشانه دردهای شدیدتر مانند سنگ صفرا یا کلیه است. این درد به‌طور ناگهانی رخ داده و مانند گرفتگی شدید ماهیچه‌هاست.

  محل درد در شکم

  محل درد در شکم به دلیل ایجادان بستگی دارد. دردهای کلی شکم می‌تواند نشان‌دهنده این مشکلات باشد:

  • آپاندیس (التهاب آپاندیس)
  • بیماری کرون
  • آسیب فیزیکی
  • سندرم روده تحریک‌پذیر
  • عفونت مجاری ادراری
  • آنفولانزا

  دردی که در ناحیه پایینی شکم ایجاد شده نشان‌دهنده این بیماری‌هاست:

  • آپاندیس
  • گرفتگی روده
  • بارداری خارج از رحم

  در زنان درد در اندام‌های باروری در قسمت‌های پایین شکم می‌تواند به این دلایل ایجاد شود:

  • درد شدید قاعدگی (قاعدگی دردناک)
  • سقط‌جنین
  • فیبروئید
  • آندومتریوز
  • بیماری التهاب لگن
  • بارداری خارج از رحم

  درد در قسمت بالای شکم به این دلایل ایجاد می‌شوند:

  • سنگ صفرا
  • حمله قلبی
  • هپاتیت (التهاب کبد)
  • ذات‌الریه

  درد در مرکز شکم به این دلایل ایجاد می‌شود:

  • آپاندیس
  • التهاب معدی روده‌ای
  • آسیب
  • اورمی (وجود مواد زائد در خون)

  درد در قسمت پایین سمت چپ شکم به این دلایل ایجاد می‌شود:

  • بیماری کرون
  • سرطان
  • عفونت کلیه
  • کیست تخمدان
  • آپاندیس

  درد در قسمت بالای سمت چپ شکم به این دلایل ایجاد می‌شود:

  • بزرگ شدن طحال
  • سفت شدگی مدفوع
  • آسیب
  • عفونت کلیه
  • حمله قلبی
  • سرطان

  درد در قسمت پایین سمت راست شکم به این دلایل ایجاد می‌شود:

  • آپاندیس
  • فتق (زمانی که یکی از اعضا به سمت شکم وارد می‌شود)
  • عفونت کلیه
  • سرطان
  • آنفولانزا

  درد در قسمت بالای سمت راست شکم به این دلایل ایجاد می‌شود:

  • هپاتیت
  • آسیب
  • ذات‌الریه
  • آپاندیس

  چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

  درد خفیف شکمی بدون درمان از بین می‌رود. بااین‌حال در برخی موارد باید به پزشک مراجعه کرد. اگر درد شکم شما شدید بوده و به دلیل آسیب یا زخم ایجاد شده است به پزشک مراجعه کنید. درصورتی‌که درد شکم شما آن‌قدر شدید است که نمی‌توانید بنشینید یا نشانه‌های زیر را دارید به پزشک مراجعه نمایید:

  • مدفوع خونی
  • تب بالا (بالاتر از ۱۰۱ درجه فارنهایت)
  • استفراغ خونی (هماتمسیس)
  • تهوع یا استفراغ مداوم
  • زرد شدن پوست یا چشم‌ها
  • ورم یا سفت شدن شکم
  • مشکل تنفسی

  در صورت مشاهده هرکدام از این علائم به پزشک مراجعه کنید:

  • درد شکمی که بیش از ۲۴ ساعت طول بکشد
  • یبوست طولانی‌مدت
  • استفراغ
  • احساس سوزش حین دفع ادرار
  • تب
  • کاهش اشتها
  • کاهش وزن بی‌دلیل

  درصورتی‌که در زمان بارداری یا شیردهی به درد شکمی مبتلا شدید با پزشک تماس بگیرید.

  چگونه می‌توان دلیل درد شکمی را تشخیص داد؟

  با انجام آزمایشات مختلف می‌توان دلیل درد شکمی را تشخیص داد. پزشک پیش از تجویز آزمایش معاینات فیزیکی انجام می‌دهد. به این صورت که قسمت‌های مختلف شکم بیمار را بررسی می‌کند تا ورم و گرفتگی را تشخیص دهد. این اطلاعات به همراه شدت درد و نقطه درد در شکم به پزشک کمک می‌کند تا آزمایش مناسب را برایتان تجویز نماید.

  آزمایشات تصویری مانند ام آر آی، سونوگرافی و پرتوایکس برای بررسی اعضا، مشکلات و دیگر جزئیات موجود در شکم استفاده می‌شود. این آزمایشات برای تشخیص تومور، شکستگی، زخم و التهاب، به کار می‌رود. آزمایشات دیگر عبارت‌اند از:

  • کولونوسکپی (برای مشاهده فضای درون روده و معده)
  • آندوسکوپی (برای تشخیص التهاب و مشکلات مری و معده)
  • upper GI (آزمایش پرتوایکس مخصوص که با کمک رنگ‌های متضاد وجود تومور، زخم، التهاب، انسداد و مشکلات دیگر معده را تشخیص می‌دهد)

  نمونه خون، ادرار و مدفوع هم ممکن است برای تشخیص عفونت باکتریایی، ویروسی و قارچی استفاده شود.

  چگونه می‌توان از درد شکم پیشگیری کرد؟

  تمام دردهای شکمی قابل‌پیشگیری نیستند. بااین‌حال با رعایت این موارد می‌توان احتمال درد شکمی را کاهش داد:

  • رژِیم غذایی سالم
  • نوشیدن آب فراوان
  • ورزش منظم
  • خوردن وعده‌های کم

  اگر به مشکلات روده مانند بیماری کرون مبتلا هستید رژیم غذایی پزشکتان را دنبال کنید تا مشکلتان رفع شود. اگر به بیماری بازگشت اسید به مری مبتلا هستید از دو ساعت قبل خواب چیزی نخورید. دراز کشیدن پس از غذا خوردن ممکن است به سوزش معده یا درد شکمی منجر شود. پس از خوردن غذا حداقل دو ساعت منتظر مانده و سپس بخوابید.


  پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را نیز مطالعه کنید:

  همه چیز درباره آنورکسی و راه های درمان آن

  همه چیز درباره تکرر ادرار و راه های درمان آن

  همه چیز درباره جوش و قرمزی پوست و راه های درمان آن

  همه چیز درباره درد مفاصل و راه های درمان آن

  همه چیز درباره ترشحات واژن و راه های درمان آن

  تصویری از حمید هیراد خواننده پرحاشیه این روزهای موسیقی کشورمان را در کنار پدر و مادرش مشاهده می کنید.

  نوشته اطلاعاتی درباره تاریخچه پرسپولیس اولین بار در جینگسرا پدیدار شد.

  پرسپولیس

  پرسپولیس باشگاهی بود که در سال ۱۳۴۲ بدست علی عبده بنا شده بود و در آن رشته‌های بولینگ ، والیبال و بسکتبال فعال بود . عبده از آمریکا به ایران آمده بود و در جامعه ورزشی آمریکا در رشته بوکس صاحب عنوان قهرمانی بود ( بابا بوکسور! ). عبده مدت‌ها اندیشه ایجاد تیم فوتبال پرسپولیس را با خود داشت و تیم فوتبالی را نیز ایجاد کرده بود که تیمی ضعیف در رده دوم باشگاهی کشور محسوب می‌شد و از اعضای محبوب و ماندگار آن محمود خوردبین را می‌توان نام برد. پس از انحلال شاهین با درایت امیر مسعود برومند و رایزنی‌های مرحوم دهداری ، چند تن از بازیکنان قبلی شاهین در ترکیب تیم دسته دومی پرسپولیس قرار گرفته و ترتیب یک مسابقه با تیم جم آبادان ( که در آن زمان تیم صاحب نامی بود ) را دادند و پس از آن تمامی اعضای شاهین به پرسپولیس پیوستند و محبوبیت شاهین بلند پرواز را به پرسپولیس هدیه نمودند .

  پرسپولیس بهار خود را در آغازین روز سال ۱۳۴۷ با مربیگری دهداری ( کاپیتان پیشین شاهین ) و سرپرستی دکتر برومند آغاز کرد . مطابق مقررات این تیم می‌بایست کار خود را در فوتبال از دسته سوم و یا حداکثر از دسته دوم باشگاه‌ها شروع کند . اما انحلال چند تیم در این زمان باعث گردید تا به مسابقات لیگ یک‌سری مسابقات رده‌بندی در سطح باشگاه‌های پایتخت برگزار شود. در آن مسابقات ۴۴ تیم به رقابت پرداختند که ۴ تیم پرسپولیس، تاج، عقاب و پاس سرگروه گردیدند . از آن پس پرسپولیس رسماً وارد مسابقات باشگاهی ایران گردید. این تیم در سال ۱۳۴۷ قدرت نمی‌کرد و تمام رقیبان را پشت سر گذاشت و به عنوان قهرمان باشگاهی تهران ، جهت شرکت در مسابقات آسیایی تایلند عازم بانکوک گردیدند. در سال ۱۳۴۸ کارخانه ایران ناسیونال با مدیریت خیامی ( از طرفداران تیم شاهین ) تازه تاسیس گردیده بود و تیم فوتبال ضعیفی هم داشت ، ( علی پروین هم از جمله بازیکنان این تیم بود ) در این زمان ( ۱۳۴۸) فکر تبلیغ محصول این شرکت ( پیکان ) با استفاده از محبوبیت تیم شاهین، خیامی را بر آن داشت تا مذاکراتی با چند تن از شاهین سابق انجام داده و آنان را به تیم پیکان دعوت نماید . با رفتن آنها افراد باقیمانده نیز راهی جز پیوستن به ایشان ندیدند. لذا تمامی بازیکنان شاهین ( به جز عزیز اصلی، دروازبان شاهین ) به پیکان مهاجرت کردند و در ین سال عنوان قهرمانی باشگاهی ایران را از آن پیکان نمودند و در همین سال پیکان به جای تیم ملی در تورنمنت جام دوستی نیز شرکت کرده و در بین ۵ تیم مقام نخست را از آن خود کردند.

  لازم به ذکر است که در این زمان پیکان در برابر پرسپولیس با تک گل علی پروین و با نتیجه یک بر صفر پرسپولیس را شکست داد . پرسپولیس در غیاب شاهینیا با تصاحب ۱۲ امتیاز در رده یازدهم قرار گرفتند. حضور در پیکان بیشتر از ۱ سال به طول نیانجامید و مجدداً بازیکنان در سال ۱۳۴۹ به خانه خود برگشتند و قهرمانی اولین دوره لیگ تخت جمشید در سال ۱۳۵۰ را مال خود کردند. پرسپولیس در ۵دوره برگزاری لیگ تخت جمشید، با کسب دو قهرمانی ( لیگ اول و سوم ) و سه نائب قهرمانی، به عنوان پرافتخارترین باشگاه کشور شناخته شد. با وقوع انقلاب اسلامی، این تیم دچار بحران نفرات گردید و بازیکنانش به کلی عوض شدند و تعداد بسیار اندکی از بازیکنان قدیمی باقی ماندند. لیکن برگزاری مسابقات جام شهید اسپندی در سال ۱۳۵۸ و دیگر مسابقات، باعث گردید تا بازیکنان مستعد و جوان کشور نگذارند این باشگاه بلند آوازه از رونق بیفتد .

  دهه ۱۳۵۰ تا انقلاب

  بازیکنان پرسپولیس در سال ۱۳۵۰ پرسپولیس در این سال با ۱۳ پیروزی و ۱ شکست از ۱۴ بازی جام منطقه‌ای ایران ۱۳۵۰ به نخستین قهرمانی تاریخ خود رسید. در سال ۱۳۵۰، پرسپولیس تحت مربیگری آلن راجرز در دومین دوره جام منطقه‌ای به قهرمانی رسید. یک سال بعد، عبده اعلام کرد باشگاه پرسپولیس حرفه‎ای است و بازیکنانش فقط در بازی‎های حرفه‌ای شرکت خواهند کرد. بنابراین بازیکنان به دو دسته تقسیم شدند و عده‎ای در تیم حرفه‎ای و عده‌ای در تیم آماتور عضویت یافتند. در آن سال مسابقات فوتبال کشوری در ایران برگزار نگردید، و پرسپولیس که در جام باشگاه‌های تهران ۱۳۵۱ با تیم آماتورهایش شرکت کرده‌ بود، در میان ۱۶ تیم در جای یازدهم قرار گرفت. در آن دوره پرسپولیس در ورزشگاه اختصاصی خود موسوم به ورزشگاه آپادانا تمرین می‎کرد و عبده برای فعال نگه‎داشتن تیم اصلی، باشگاه‎های صاحب‌ نامی همچون سائوپائولو و چلسی را برای بازی جینگسراه به تهران آورد. اما در سال ۱۳۵۲ به دلیل عدم وجود زیرساخت‎های فوتبال حرفه‎ای در ایران و اعتراض خسروانی به آتابای، رئیس وقت فدراسیون فوتبال ایران عبده پس از فروش ورزشگاه باشگاه فعالیت حرفه‎ای پرسپولیس را منحل کرد. پرسپولیس در این سال‎ها، کم‎کم از مکتب شاهین فاصله گرفت. جام تخت جمشید در سال ۱۳۵۲ بازگشایی شد. در ۵ دوره‌ای که از این جام برگزار شد، پرسپولیس همواره از بهترین تیم‌ها بود و به ۲ قهرمانی (۱۳۵۲ و ۱۳۵۴) و ۳ نایب‌قهرمانی (۱۳۵۳، ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶) رسید، جام تخت جمشید ۱۳۵۷ نیز در حال انجام بود که با روی‌دادن انقلاب نیمه‌کاره ماند، پرسپولیس در این جام با یک امتیاز کمتر از شهباز دوم بود. پرسپولیس تا پایان جام تخت جمشید پرافتخارترین باشگاه فوتبال ایران بود.

  پس از انقلاب

  انقلاب و دهه ۱۳۶۰علی پروین ملقب به «سلطان» که از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران است، در دهه ۶۰ مربی–بازیکن پرسپولیس بود. پس از انقلاب، باشگاه تحت تاثیر آن قرار گرفت و لیگ کشوری فوتبال ایران منحل شد. بسیاری از بازیکنان تیم عوض شدند، اما توانستند در جام شهید اسپندی (۱۳۵۸) قهرمان شوند، با آغاز جنگ ایران و عراق و دهه ۱۳۶۰، لیگ فوتبال سراسری ایران همچنان تعطیل بود (تا سال ۱۳۶۸ که جام قدس برگزار گردید) و پرسپولیس تنها در جام باشگاه‌های تهران شرکت می‌کرد، این باشگاه در ۱۰ دوره برگزاری این جام در دهه ۶۰، به ۷ قهرمانی و ۲ نایب‌قهرمانی دست یافت. در سال ۱۳۶۶، پرسپولیس در کنار قهرمانی در جام حذفی تهران و جام باشگاه‌های تهران، موفق به کسب اولین قهرمانی خود در جام حذفی ایران هم شد تا در یک سال ۳ جام بگیرد.

  دهه ۱۳۷۰

  دهه ۱۳۷۰، برای باشگاه موفقیت‌آمیز بود و با یک قهرمانی در جام برندگان جام آسیا آغاز شد. پرسپولیس در ۱۰ دوره جام آزادگان شرکت کرد و به ۴ قهرمانی و ۳ نائب‌ قهرمانی دست‌ یافت، این باشگاه در این سال‌ها از پایه‌های اصلی تیم ملی فوتبال ایران بود، تا جایی که در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه ۹ نفر از ۲۲ بازیکن ایران در آن زمان عضو این تیم بودند، پرسپولیس در این دهه به ۲ قهرمانی جام حذفی و ۳ بار سومی جام باشگاه‌های آسیا نیز دست یافت.

  دهه ۱۳۸۰

  پرسپولیس با برد در هفته پایانی ۸۷-۸۶ برابر سپاهان پس از ۶ سال نخستین قهرمانی‌اش را به دست آورد. با آغاز دهه ۱۳۸۰، لیگ برتر فوتبال ایران راه‌اندازی شد و پرسپولیس در نخستین دوره آن قهرمان شد، فصل بعد، پرسپولیس از نخستین دوره لیگ قهرمانان آسیا حذف شد و در لیگ نتایج خوبی نگرفت. این سال‌ها آغاز دورانی بود که سالنامه رسمی باشگاه آن را «دوران جدال با بحران» نامیده‌ است، تا جایی که پرسپولیس حتی مقام ۹ام لیگ را هم تجربه کرد. دو فصل بعد، پرسپولیس پس از ۶ سال دوری از جام در جام خلیج فارس ۸۷-۱۳۸۶ به قهرمانی رسید و این دهه را با دو قهرمانی متوالی در جام حذفی (۸۹-۱۳۸۸ و ۹۰-۱۳۸۹) به پایان برد.

  پیراهن پرسپولیس

  در فصل ۸۷-۱۳۸۶ تولید اول‌اشپورت

  پرسپولیس یک واژهٔ یونانی به معنای شهر پارسی است که از دو واژهٔ «پرسه» (به یونانی: Πέρσης) به معنای پارسی و «پولیس» (به یونانی: Πόλις) به معنای شهر تشکیل شده‌ است. یونانیان باستان به پارسه یا تخت جمشید، پایتخت دودمان هخامنشیان، پرسپولیس می‌گفتند. در سال ۱۳۶۰، سازمان تربیت بدنی نام بولینگ عبده را به مجموعه ورزشی شهید چمران تغییر داد و قرار شد پرسپولیس از سال ۱۳۶۱، با نام دیگری فعالیت کند. بازیکنان در اعتراض به این تصمیم، در بازی با هما در جام باشگاه‌های تهران حاضر نشدند و قهرمانی این مسابقات را از دست دادند. در دی ۱۳۶۵، پرسپولیس تحت پوشش بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی قرار گرفت. بنیاد مستضعفان تصمیم گرفت نام تیم را به «آزادی» تغییر دهد. بازیکنان با این تغییر نام موافق نبودند. در ۲۷ بهمن ۱۳۶۵، نام باشگاه رسماً به «پیروزی» تغییر یافت. اداره کل تربیت بدنی استان تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «این تغییر نام به پیشنهاد بازیکنان صورت گرفته‌ است.» با این وجود، رسانه‌ها و مردم ایران بیشتر نام پرسپولیس را به کار می‌برند. در آگهی ثبت نمادی که شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس در سال ۱۳۷۰ به ثبت رسانده، این توضیح آمده‌ است: «کلمه پرسپولیس و علامت فانتزی. تصویر جامی که از دو طرف با دو سر اسب هخامنشی تلاقی دارد.» رنگ قرمز یکی از مهمترین نمادهای باشگاه فوتبال پرسپولیس به شمار می‌آید. به جز فصل ۸۶-۱۳۸۵ و چند بازی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۹ که بازیکنان پرسپولیس لباس‌های راه‌ راه سفید و قرمز پوشیدند، از آغاز همواره رنگ اصلی پیراهن پرسپولیس قرمز بوده‌است. از این رو آنان را «ارتش سرخ» و «سرخ پوشان» می‌نامند. پیراهن دوم باشگاه نیز به طور سنتی سفید بوده است. از فصل ۹۰-۱۳۸۹ پیراهن دوم باشگاه به رنگ مشکی تغییر کرد که در پی آن در فصل ۹۱-۱۳۹۰ نیز این رنگ به عنوان رنگ دوم پیراهن باشگاه برگزیده شد. در یک نظرسنجی که پیش از لیگ دهم از سوی پایگاه خبری باشگاه پرسپولیس انجام شد، ۴۲ درصد از هواداران، رنگ مشکی و ۱۷ درصد رنگ سفید را برای رنگ پیراهن دوم باشگاه برتری داده‌اند.

  پرسپولیس در فرهنگ عامه و رسانه‌ها

  پرسپولیس به عنوان یک باشگاه فوتبال، کاملاً در میان مردم ایران شناخته‌ شده‌ است. عادل فردوسی‌پور در جینگسرا ورلدساکر در این باره می‌نویسد: «نخستین پرسشی که هواداران فوتبال در ایران از یکدیگر می‌پرسند این است که قرمز هستی یا آبی؟» رسانه‌های ایران به شدت اخبار این باشگاه را پوشش می‌دهند و «حاشیه»های زیادی پیرامون افراد حاضر در باشگاه است. افکار عمومی ایران امروز نیز همانند دیگر جوامع، تحت تاثیر این رسانه‌های ورزشی قرار دارند. در چند سال اخیر بیش از ۵۰ وبگاه در فضای اینترنت با نام پرسپولیس وجود داشته‌ است. برخی از این وبگا‌های هواداری و خبری، خود را «سایت کانون هواداران پرسپولیس» و یا «سایتی رسمی» معرفی می‎کنند. دسته‎ای از این وبگاه‌ها که خط مشی حمایتی یا مخالفتی با گروه یا اشخاص خاصی دارند، منتسب به لیدرها و افراد نزدیک به اشخاص مرتبط با باشگاه دانسته می‎شوند. در پی پوشش گسترده اخبار باشگاه و شعارهای خاص روی سکوهای ورزشگاه، در سال‌های اخیر امنیت شغلی مدیران عامل و مربیان این باشگاه همواره در خطر قرار داشته‌ است، جان دیوردن، نویسنده وب‌گاه گل در گزارشی با نام «تردید آسیا: آیا مربیگری پرسپولیس بزرگترین و دشوارترین کار در فوتبال آسیا است؟»، جو رسانه‌ها را «جانوری ترسناک» و مربیگری این تیم را «شغلی پرفشار» توصیف می‌کند. در فصل ۸۷-۱۳۸۶ که به قهرمانی پرسپولیس در جام خلیج فارس منتهی شد، فیلم مستندی با نام مردان پرسپولیس درباره این باشگاه ساخته‌ شد. قرار بود قسمت دوم این فیلم در سال بعد ساخته شود که با مخالفت داریوش مصطفوی، مدیرعامل آن زمان پرسپولیس این فیلم ساخته‌ نشد. سانسور و کیفیت پائین ساخت این فیلم با انتقادهایی همراه بود. همچنین در دهه‌های ۱۳۴۰، (عزیز اصلی) ۱۳۵۰ (محراب شاهرخی) و ۱۳۷۰ (احمدرضا عابدزاده، علی پروین، حمید استیلی و افشین پیروانی) نیز شماری از بازیکنان این باشگاه در فیلم‌های سینمای ایران به بازیگری پرداختند. در سال ۱۳۸۸، پرسپولیس به عنوان نخستین باشگاه ایرانی ساخت سرود رسمی‌اش را با همکاری داریوش خواجه‌نوری، خواننده و گیتاریست ایرانی آغاز کرد. این ترانه «آهنگ سرخ» نام دارد و بازیکنان سابق باشگاه آن را خوانده‎اند. پیش از این نیز خوانندگانی مانند فرزین برای پرسپولیس خوانده‌ بودند. قاسم افشار نیز در دهه ۷۰ آلبومی با نام «قرمزته» منتشر کرده‌ بود.

  پرسپولیس و سیاست

  در دوران پهلوی پیش‎زمینه‎ها (پیش از ۱۳۴۷)

  پیش از شکل‎گیری پرسپولیس، خاستگاه آن یعنی شاهین درگیر جریانات سیاسی شده ‎بود و سیاست میراث پرسپولیس از شاهین بود، مردم کوچه و خیابان، شاهین را مرکز جریان ضدشاهنشاهی می‌دانستند و اکثر هواداران شاهین از مخالفان بودند، جریانات سیاسی و نفوذ پرویز خسروانی باعث انحلال شاهین شد.

  رابطه پرسپولیس و دربار (۱۳۵۷-۱۳۴۷)

  پس از انحلال شاهین، هوادارانش به جهت حضور بازیکنان شاهین در پرسپولیس، از سال ۱۳۴۷ به این تیم گرویدند و تا سال ۱۳۵۷، سکوهای پرسپولیس، کمابیش جایگاه مخالفان شاه محسوب می‎شد. تاج که نماد حکومت شاهنشاهی محسوب می‎شد نیز در تقابل و رقابت با این پرسپولیس قرار گرفت. به جز علی عبده، محمد خاتم، فرمانده نیروی هوایی شاهنشاهی ایران و فاطمه پهلوی، عضوی از خانواده سلطنتی ایران نیز به پرسپولیس نزدیک بودند و کماکان رابطه خوبی با پرویز خسروانی نداشتند. بنابراین پرسپولیس جایگاه مناسبی برای مخالفان بود چرا که مانند شاهین «ظاهر مخالف» نداشت. عبده نزد خانواده شاه محبوبیت داشت، چنانچه افتتاح طبقه دوم بولینگ عبده توسط محمدرضا و فرح پهلوی انجام شد؛ اما پس از سال ۱۳۵۴ و درگذشت خاتم، روابط عبده با فاطمه پهلوی و دربار رو به تیرگی گرایید.

  در دوران جمهوری اسلامی

  اوایل انقلاب و دهه ۶۰ (۱۳۷۰-۱۳۵۷)

  پس از انقلاب، پرسپولیس به مانند تاج، در دست انقلابیون قرار گرفت، ملی شد و تغییر نام داد؛ و سپس تحت نظر بنیاد مستضعفان قرار گرفت، به نوشته هوشنگ شهابی در دانشنامه ایرانیکا، حکومت جدید پس از انقلاب دل خوشی از فوتبال نداشت و مخالفان شاه معتقد بودند که او برای دور نگه‌داشتن جوانان از سیاست، تب فوتبال را در جامعه رواج می‎داده‌ است. در دهه ۶۰ تقابل فوتبال و سیاست بارها منجر به تحریک تماشاگران و سکوهای پرسپولیس شد و این مهر تائیدی بود بر دیدگاه حکومت که تب فوتبال بر ضد انقلاب است. در این دهه محمد دادکان و محمدحسن انصاری‌فرد از جمله بازیکنان پرسپولیس بودند که در دوران بازیگری خود وارد جریانات سیاسی شدند.

  دهه ۷۰ و آغاز ورود سیاسیون (۱۳۸۰-۱۳۷۰)

  به طور کلی (و به شکل خاص در باشگاه استقلال) اولین جرقه ورود سیاسیون و سیاست به فوتبال در سال ۱۳۶۹ زده ‎شد. سیاست در قبال فوتبال آرام‌تر شد و پوشش تلویزیونی مسابقات افزایش یافت، پرسپولیس و استقلال در این دهه درگیر جناح‎بندی‎های سیاسی شدند اما تا پیش از دوم خرداد جناح‎بندی‎های آنان تقریباً نامشخص بود. در سال ۱۳۷۲ به اصرار حسن غفوری‌فرد، پرسپولیس زیر نظر فردی از کابینه هاشمی رفسنجانی (حسین محلوجی) قرار گرفت. در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۷۶ علیرغم انتظارات، امیر عابدینی، مدیرعامل وقت پرسپولیس و جمعی از بازیکنان در اقدامی از علی‌اکبر ناطق‌نوری حمایت کردند و در آن سو علی فتح‎الله‎زاده، مدیرعامل وقت استقلال به همراه بازیکنان و مربیان در نامه‎ای سرگشاده به حمایت از محمد خاتمی پرداختند. این آخرین باری بود که دو باشگاه بدین شکل علنی و صریح موضع‎گیری سیاسی کردند. دو سال بعد، در ۲۰ تیر ۱۳۷۸ یعنی دو روز پس از واقعه کوی دانشگاه، در حالی که جامعه هنوز دچار التهاب بود و «با وجود شایعات و مشکلات، در فضایی نه‎چندان دلچسب و گرم»، بازی سنتی پرسپولیس–استقلال در فینال جام حذفی با آرامش برگزار شد و علی‎رغم تلاش‌های انجام ‎شده برای تحریک تماشاگران، هیچ شعار سیاسی شنیده نشد.

  دهه ۸۰ (۱۳۹۰-۱۳۸۰)

  پس از آن که در سال ۱۳۸۰، رای دادگاه به تعلق پرسپولیس به دولت صادر شد، محسن مهرعلیزاده، رئیس وقت تربیت بدنی تلاش کرد که در ترکیب هیئت مدیره پرسپولیس از افراد متمایل به اصلاح‌طلبی استفاده نماید. پس از آغاز دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و برگزاری انتخابات شورای اسلامی شهر تهران، یاران احمدی‌نژاد توافق کردند تا پرسپولیس زیر نظر شهرداری تهران به کار خود ادامه دهد.

  تیم زنان

  پرسپولیس پیش از انقلاب تیم زنان داشت. آن‌ها پس از تاج و به همراه دیهیم و عقاب از پیشگامان فوتبال زنان در ایران بودند، در تابستان ۱۳۸۷، رئیس کمیته بانوان فدراسیون فوتبال ایران از این باشگاه درخواست کرد تا در لیگ شرکت کند، در اواخر همان سال، پرسپولیس امتیاز تیم زنان پیکان را در اختیار گرفت و در لیگ شرکت کرد، در فروردین ۱۳۸۸ تیم فوتسال زنان پرسپولیس به مقام سوم غرب آسیا رسید، پس از انقلاب فوتبال زنان در رده باشگاهی تقریباً بدون فعالیت است و در رده ملی نیز هیچگاه موفق به کسب عنوان و یا حضور در تورنومنت‌های مهم نظیر المپیک نشده است.

  کاپیتان‌ها

  • ابراهیم آشتیانی
  • جعفر کاشانی
  • همایون بهزادی
  • بیوک وطن‌خواه
  • حمید جاسمیان
  • احمدرضا عابدزاده
  • مجتبی محرمی
  • فرشاد پیوس
  • محمدپنجعلی
  • علی پروین
  • علی کریمی
  • سپهر حیدری
  • کریم باقری
  • علی دایی
  • افشین پیروانی

  آسیایی

  جام برندگان جام آسیا (۱ بار)

  ۱۹۹۰-۱۹۹۱ باشگاه پرسپولیس تهران (تیم فوتبال پرسپولیس) اولین قهرمانی در سال ۱۳۷۰ است که منجر به قهرمانی در اولین دوره جام در جام آسیا برای سرخ پوشان شد.

  1. نایب قهرمان سومین دوره جام در جام آسیا ۱۳۷۱
  2. مقام چهارم جام باشگاه‌های آسیا ۱۳۷۴
  3. مقام سوم جام باشگاه‌های آسیا ۱۳۷۵
  4. مقام سوم جام باشگاه‌های آسیا ۱۳۷۸
  5. مقام سوم جام باشگاه‌های آسیا ۱۳۸۰

  پرطرفدارترین باشگاه آسیا

  طی سال‌های ابتدایی دهه ۶۰ شمسی با ارایه گزارش آماری از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا(AFC ) پرسپولیس عنوان پرطرفدارترین تیم آسیایی را به دست آورد. پس از پرسپولیس، دالیان چین و الهلال عربستان از حیث تعداد تماشاچی در رتبه‌های دوم و سوم آسیا قرار دارند. البته مدتی شایعه شد که این تیم پس از یک تیم برزیلی دومین تیم پرطرفدار دنیا است ولی صحت یا سقم این مسئله هنوز از سوی مرجعی رسمی تایید یا تکذیب نشده است.

  جمع آوری و تنظیم: جینگسرا

  نوشته اطلاعاتی درباره تاریخچه پرسپولیس اولین بار در جینگسرا پدیدار شد.

  جوجه‌کباب یکی از غذاهای محبوب ما ایرانی‌هاست که اغلب در مراسم‌های جدی تهیه می‌شود. این غذا معمولاً در جمع خورده می‌شود نه در تنهایی. می‌توان این غذا را همراه با نان یا برنج خورد. در کنار جوجه‌کباب همیشه گوجه‌فرنگی کبابی هم دیده می‌شود، هرچند می‌توان از قارچ و لیموی تازه هم در کنار آن استفاده کرد.

  برای ۴ نفر

  زمان لازم برای تهیه: ۲۰ دقیقه

  زمان لازم برای پخت: ۱۰ دقیقه

  مواد لازم

  • ۱ کیلوگرم سینه مرغ بدون استخوان
  • ۱ عدد پیاز بزرگ
  • یک‌دوم فنجان روغن‌زیتون
  • ۱ قاشق چای‌خوری زعفران
  • ۱ قاشق چای‌خوری فلفل سیاه
  • ۲ قاشق چای‌خوری نمک
  • ۴ قاشق غذاخوری آب‌لیمو
  • ۴ عدد گوجه‌فرنگی متوسط

  طرز تهیه

  ۱٫ سینه مرغ را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید.

  ۲٫ تکه‌های مرغ را به پیاز خردشده، روغن‌زیتون، نمک، فلفل و زعفران آغشته نمایید. دقت کنید که تمام قسمت‌های گوشت به مواد آغشته شده باشند. آن را به مدت چند ساعت در یخچال قرار دهید. اگر می‌خواهید کبابتان تند باشد از فلفل قرمز هم استفاده کنید.

  ۳٫ تکه‌های مرغ را به سیخ کشیده و آب مواد را هم به آن آغشته کنید. گوجه‌فرنگی‌ها را در سیخ دیگر گذاشته و در کنار آن قرار دهید.

  ۴٫ سیخ‌ها را به مدت ۸ تا ۱۵ دقیقه روی زغال گذاشته و سیخ‌ها را بچرخانید تا تمام قسمت‌های مرغ کباب شود. مراقب باشید مرغ‌ها نسوزد. اگر شعله زیاد باشد بیرون مرغ‌ها سوخته و درون آن خام می‌ماند.

  ۵٫ آن را به‌صورت گرم با نان یا برنج سرو کنید.


  پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را نیز مطالعه کنید:

   طرز تهیه شله زرد مجلسی و نذری

  آموزش طرز تهیه ترشی لیمو

  آموزش طرز تهیه اشکنه مرحله به مرحله

  آموزش طرز تهیه زرشک پلو مجلسی

  آموزش طرز تهیه استانبولی پلو مرحله به مرحله

  ۹ راه متنوع برای تهیه یک غذای لذیذ با بوقلمون

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت جینگسرا محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس